КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 07 Май 2024, 09:37

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Добави отговор
Потребителско име:
Заглавие:
Писане на мнение:
 

Усмивки
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Големина на шрифта:
Цвят на шрифта
Настройки:
BBCode е Включен
[img] е Включен
[flash] е Изключен
[url] е Включено
Усмивките са Включени
Изключи BBCode
Изключи усмивките
Недей автоматично да правиш URL адреси
Потвърждение на мнението
За да се предпази писането на ботове, администратора изисква да въведете код за сигурност. Ако имате проблеми с код-а свържете се с администратора.
Код за потвърждение:
Въведете кода от изображението.
   

Преглед на тема - етажна собственост-особена самостоятелна правосубектност
Автор Съобщение
  Заглавие:  Re: етажна собственост-особена самостоятелна правосубектност  Отговори с цитат
Определение № 461 от 23.06.2010 г. на ОС - Враца по ч. гр. д. № 382/2010 г., ГО, докладчик съдията Борислав Самоковски
чл. 174, ал. 1, т. 1 ГПК
чл. 23, ал. 1, т. 5 ЗУЕС
чл. 41 ЗУЕС
Производството е по реда на чл. 174, ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано по жалба на И. Ц. Б. *** чрез пълномощника й адв. Г. П., *** против определение от закрито съдебно заседание от 05.05.2010 г. РС - Враца, VIII-ми гр. състав, постановено по документ - искова молба вх. № 3959/2010 г., с което определение Районен съд оставя без разглеждане исковата молба.

Жалбоподателя излага в жалбата до съда, че не е доволен от определението, което атакува. Твърди, че то е немотивирано, неправилно и незаконосъобразно. Счита, че разпореждането е незаконосъобразно по съображения, подробно описани в жалбата. Моли съдът да отменени определение от закрито съдебно заседание от 05.05.2010 г. Районен съд - Враца, VIII-ми гр. състав, с което се оставя без разглеждане искова молба вх. № 3959/2010 г., и на РС да бъдат дадени задължителни указания да образува гр. дело, в което да се произнесе по повдигнатия материалноправен спор.

Жалбата е подадена в срок, от лице, което има право на това и като такава се явява допустима.

Разгледана по същество, тя е и основателна.

Първоинстанционният съд е оставил без разглеждане подадената искова молба като е приел, че искове против такъв ответник са недопустими, поради липса на процесуална легитимация на ответника. Мотивира това с чл. 25 ЗУЕС, който посочва, че сдружението е юридическо лице, създадено по реда на самия ЗУЕС, което има за предмет управлението на общите части на етажната собственост. Според ВрРС, процесният случай не касае управлението на общите части и затова е неприложима особената правосубектност придадена на сдружението на собствениците. Посочва се и че не е доказано учредяването на такова сдружение на собствениците.

Правният извод и мотивите на първоинстанционния съд са неправилни. Сдружението на собствениците е една от възможните форми на управление на общите части на сгради в режим на етажна собственост и самото то е ЮЛ, с особен предмет на дейност. От исковата молба и молбата с уточнения е видно, че искът не е насочен против такова юридическо лице. Ответник е етажна собственост на жилищен блок № 5 на ул. "*" № *, в смисъла на общността от собственици в режим на етажна собственост на посочения адрес. Различни текстове в ЗУЕС придават на етажната собственост особена правосубектност. Чл. 23, ал. 1, т. 5 посочва, че управителният съвет или управителят представлява етажната собственост в отношенията й с органите на местната власт и с други правни субекти, а чл. 41 - че собствениците или сдружението се представляват пред съда от председателя на управителния съвет (управителя) или от упълномощено от тях лице. Макар да е налице разминаване в термините смисълът не тези разпоредби е именно, че етажната собственост (собствениците на имоти в режим на етажна собственост) има самостоятелна правосубектност и се представлява, включително и пред съд, от управителя.

За да възникне тази правосубектност, не е необходимо вписване - тя възниква по силата на закона. С оглед на това, не може да се приеме направеният извод за липса на правна легитимация на ответника. Ако в производството по делото се установи, че то се води срещу ненадлежен ответник това ще се отрази в решението по делото. Следва да се отбележи и фактът, че направените от ищеца доказателствени искания биха дали възможност да се установи статута на ответника и кой е неговия представител.
Водим от изложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение от закрито съдебно заседание от 05.05.2010 г. РС - Враца, VIII-ми гр. състав, постановено по документ - искова молба вх. № 3959/2010 г., с което определение Районен съд оставя без разглеждане исковата молба.
ВРЪЩА искова молба вх. № 3959/2010 г. на РС - Враца за образуване на гражданско дело и продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно.
Мнение Публикувано на: 08 Апр 2011, 09:44
  Заглавие:  етажна собственост-особена самостоятелна правосубектност  Отговори с цитат
ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 197 ОТ 10.05.2010 Г. ПО Ч. ГР. Д. № 144/2010 Г., Г. К., ІІ Г. О. НА ВКС

Върховният касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесети април през две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Стойчо Пейчев
ЧЛЕНОВЕ: Камелия Маринова
Веселка Марева

като изслуша докладваното от съдия Веселка Марева ч. гр. д. № 144 по описа за 2010 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2 във вр. с чл. 274, ал. 1, т. 2 ГПК.
Подадена е от П. К. и В. Х. К. частна жалба срещу определение на Софийски градски съд, ІІ-д въззивен състав от 09.02.2010 г. по гр. д. № 3310/2010 г., с което са осъдени етажните собственици, посочени в молба от 04.02.2010 г., да заплатят на жалбоподателите сумата 100 лв. разноски, направени пред въззивната инстанция. Поддържа се в частната жалба, че определението е непълно, тъй като не обхваща разноските за двете инстанции, които освен присъдените 100 лв. включват още 45 лв. държавни такси /30 лв. пред първата и 15 лв. пред въззивната инстанция/, както и още 100 лв. адвокатско възнаграждение пред първата инстанция. Иска се присъждане и на тези суми.
Ответниците по частната жалба не са представили писмен отговор на жалбата.
Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение, като разгледа частната жалба и провери обжалваното определение, намира следното:
Жалбата е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от легитимирани с правен интерес лица и е процесуално допустима.
Разгледана по същество частната жалба е основателна.
Частните жалбоподатели са ищци по иск правно основание чл. 13, ал. 1 ПУРНЕС (отм.) за отмяна на решение на О. събрание на Е. собственост на ул. "Д" № 34 предявен по гр. д. № 4296/2008 г. на Софийски районен съд, 32 състав. В това производство те са били представлявани от адвокат С, на когото са заплатили възнаграждение в размер на 100 лв. видно от договора за правна помощ на л. 24 от първоинстанционното дело; заплатили са и държавна такса за завеждане на делото в размер на 30 лв. С решението на първата инстанция искът е отхвърлен, като в тежест на ищците са поставени направените от ответната страна разноски 250 лв. С решението на Софийски градски съд от 30.07.2009 г. по гр. д. № 3310/2008 г. е отменено решението на Софийски районен съд и вместо него е постановена отмяна на решението от 06.02.2008 г. на О. събрание на собствениците на обекти в сградата в гр. С., на ул. "Д" № 34, посочено в т. 7 от протокола. От страна на жалбоподателите П. К. и В. К. е поискано присъждане на разноски с въззивната жалба, но съдът в решението си не е обсъдил този въпрос. С молба от 16.09.2009 г., в срока по чл. 192, ал. 4 ГПК (отм.), жалбоподателите са поискали да им бъдат присъдени направените разноски в двете инстанции. С молба от 04.02.2010 г. в изпълнение на дадените от съда указания са уточнили имената и адресите на етажните собственици.
С обжалваното определение от 09.02.2010 г. Софийски градски съд е присъдил разноски 100 лв. за адвокатско възнаграждение. В диспозитива не са посочени задължените лица, а е направено препращане към молбата от 04.02.2010 г., в която ищците са посочили имената на етажните собственици. Съдът не е постановил нарочен отхвърлителен диспозитив по молбата, но е очевидно, че е приел, че по-голяма сума от присъдената не е дължима. Именно тази част от определението е обект на обжалване.
При така установеното фактическо и правно положение, настоящият състав на Върховния касационен съд намира, че в полза на частните жалбоподатели - ищци в процеса са дължими всички направени от тях разноски в производството пред двете инстанции, тъй като искът им е уважен изцяло. С оглед на това освен присъдените 100 лв. адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция следва да се присъдят още 100 лв. заплатено възнаграждение на адвокат в първата инстанция и 45 лв. държавни такси или общо 145 лв. Съдът счита, че осъдителният диспозитив следва да се постанови не спрямо отделните етажни собственици, както е сторил Софийски градски съд, а спрямо Е. собственост, представлявана от управителя. Именно по този начин ответникът е участвал в производството пред двете инстанции. Отделните етажни собственици не са били посочени, не са призовавани и не са участвали в делото. Налице е специално уредено в закона - чл. 14 ПУРНЕС (отм.) представителство на етажните собственици в производство по молба за отмяна на решение на общото събрание, която предвижда, че управителят или председателят на управителния съвет представляват другите собственици по делото, като всички книжа се връчват нему и той е длъжен да съобщи на другите съсобственици за получаването им. Предвидено е в същата разпоредба право на всеки собственик да вземе участие в делото, което в случая не е било упражнено. По същия начин е уредено представителството и в сега действащия Закон за управлението на етажната собственост - чл. 41.
В обобщение, обжалваното определение следва да се отмени и в полза на частните жалбоподатели да се присъдят още 145 лв. разноски за водене на делото.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на ІІ г. о.

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определението на Софийски градски съд, ІІ-д въззивен състав от 09.02.2010 г. по гр. д. № 3310/2010 г. в частта му, с която не е уважено искането на П. Т. К. и В. Х. К. за присъждане на разноски в пълен размер и вместо него постановява:
ОСЪЖДА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ на жилищен блок на ул. "Д" № 34 в гр. С., представлявана от управителя В. Р. Ш. с адрес: гр. С., ул. "Д" № 34, ап. 14 на основание чл. 64 ГПК (отм.) да заплати на П. Т. К. и В. Х. К., двамата от гр. С., ул. "Д" № 34 сумата 145 /сто четиридесет и пет/ лв. разноски по делото.
Мнение Публикувано на: 08 Апр 2011, 09:27

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов