КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 06 Май 2024, 00:01

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Добави отговор
Потребителско име:
Заглавие:
Писане на мнение:
 

Усмивки
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Големина на шрифта:
Цвят на шрифта
Настройки:
BBCode е Включен
[img] е Включен
[flash] е Изключен
[url] е Включено
Усмивките са Включени
Изключи BBCode
Изключи усмивките
Недей автоматично да правиш URL адреси
Потвърждение на мнението
За да се предпази писането на ботове, администратора изисква да въведете код за сигурност. Ако имате проблеми с код-а свържете се с администратора.
Код за потвърждение:
Въведете кода от изображението.
   

Преглед на тема - Невписан договор за продажба на общинско жилище
Автор Съобщение
  Заглавие:  Re: Невписан договор за продажба на общинско жилище  Отговори с цитат
Не се вписваха тези договори тогава, и на основание параграФ први от преходни разпоредби на ПВ КОЙТО ГЛАСИ " Разпоредбите на чл. 4 и 11 не се прилагат спрямо актове, извършени преди датата на влизане този правилник в сила, ако тия актове по досегашните разпоредби не са подлежали на вписване". не подлежат на вписване и сега.
Мнение Публикувано на: 17 Юли 2014, 11:43
  Заглавие:  Re: Невписан договор за продажба на общинско жилище  Отговори с цитат
Благодаря за отговора.

Всъщност интересът ми по темата излиза извън чисто утилитарните граници на конкретния казус.
Любопитна и честно казано непонятна ми е законодателната логика - въпросните сделки да не вписват.

ОК, в случая ще се нанесат необходимите данни в кадастъра, но... Нали в крайна сметка за това съществуват вписванията - за да действат оповестително и защитно. Защо една немалка категория имоти ( а именно закупените от общините) - реално не могат да се ползват от това оповестително и защитно действие на вписването ? Не създава ли това условия за множество злоупотреби с въпросните недвижими имоти ?
Мнение Публикувано на: 11 Дек 2013, 16:41
  Заглавие:  Re: Невписан договор за продажба на общинско жилище  Отговори с цитат
Колегата ти е отговорил в Лекса- не се вписваха тези договори тогава, не подлежат на вписване и сега.
Просто отивате в кадастъра, представяте копие от този договор и толкова - те ще нанесат необходимите данни.
Мнение Публикувано на: 11 Дек 2013, 10:58
  Заглавие:  Невписан договор за продажба на общинско жилище  Отговори с цитат
Здравейте,

Същата тема съм пуснал и в лекс.бг (http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f ... 03#p540303), предварително се извинявам - ако това е проблем.
Юрист съм, но материята свързана с производствата по вписванията ми е безкрайно чужда. Казусът засяга мои близки роднини.

ОБСТАНОВКАТА:
Касае се за апартамент, който е бил придобит от купувачите през 80-те години, чрез договор за продажба от съответната община. Договорът понастоящем е наличен. Същият е в обикновена писмена форма, съобразно изискванията за такъв тип сделки. Самите купувачи, към момента на сключване на договора са били съпрузи, т.е. придобили са - всеки по 1/2 ид. ч. в режим на СИО.
Считано от датата на покупката - до ден днешен, апартаментът не е бил предмет на никакви последващи разпоредителни сделки. Не е бил също и предмет на делба. Купувачите, макар и да са се развели през 90-те години, никога не са извършвали делба, следователно остават в режим на обикновена съсобственост по отношение на имота.
Купувачите са придобили имота именно от общината, т.е. не се касае за "ведомствен" апартамент на МО, МВР или друго ведомство.

ПРОБЛЕМЪТ:
Към днешна дата, при проверка за собственост в електронната версия на имотния регистър (ИКАР), по отношение на имота излиза резултат:
"НЕУСТАНОВЕН СОБСТВЕНИК. Няма документ за собственост издаден от СЛУЖБА ПО ВПИСВАНИЯТА - ................."

По отношение на имота, от справката чрез ИКАР излиза схематична скица и зададен за апартамента идентификатор, което - до колкото се ориентирам, означава, че същият се намира в район с одобрена кадастрална карта.

Интересното е, че при проверка за друг имот в същия град, собственост на други мои роднини (които са придобили техния си апартамент по аналогичен начин), се оказа че разпоредителната сделка е вписана и хората си излизат като собственици при проверка в ИКАР.
Никой от тях не предприемал действия по вписване. Т.е. по отношение на техния имот вписването е било извършено и то явно по почин на съответен държавен орган, а по отношение на НИ от настоящия казус - липсва и до ден днешен вписване в имотния регистър.

ПИТАНЕТО
Тъй. Пределно ясно е, че извършването на сделката в обикновена писмена форма е било редовно и съответстващо на изискването на закона, както и че е продажбата породила материално правните си последици, по отношение прехвърляне правото на собственост. Това е ясно.

Голямото чудене, започва във връзка с вписването на тази сделка.

В този смисъл:

1. Подлежал ли е на вписване договорът за покупко-продажба на НИ - общинска собственост, към момента на неговото сключване ? Ако не - защо ?

2. Подлежал ли е същият договор на вписване в последващ момент, с оглед промяна на нормативната уредба. В случай, че да - кой е следвало да инициира производството по вписването ?

3. Към настоящият момент, може ли някой от приобретателите самостоятелно да поиска вписване и налице ли е основание, такова вписване да бъде отказано ?

На отзовалите се колеги, благодаря предварително.
Мнение Публикувано на: 10 Дек 2013, 15:11

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов