КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Мар 2024, 17:52

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Добави отговор
Потребителско име:
Заглавие:
Писане на мнение:
 

Усмивки
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Големина на шрифта:
Цвят на шрифта
Настройки:
BBCode е Включен
[img] е Включен
[flash] е Изключен
[url] е Включено
Усмивките са Включени
Изключи BBCode
Изключи усмивките
Недей автоматично да правиш URL адреси
Потвърждение на мнението
За да се предпази писането на ботове, администратора изисква да въведете код за сигурност. Ако имате проблеми с код-а свържете се с администратора.
Код за потвърждение:
Въведете кода от изображението.
   

Преглед на тема - Проблеми при ползването на земеделските земи
Автор Съобщение
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Земи пустеят заради софтуер


Арендатори си разпределят "белите петна" на неидентифицирани собственици
Основна причина за многото пустеещи земи у нас е незнанието на собствениците им, че трябва да подават годишни декларации за това как ще ги ползват. След това тези така наречени "бели петна" се разпределят между арендаторите на масива, които често не изплащат рента.

Проблемът с пустеещите земи се оказа, че е в един софтуер, който Министерството на земеделието години наред не е въвел. По тази причина много трудно се открива кой е реалния собственик и кой - арендатор на земеделските земи. По закон собствениците трябва ежегодно да подават декларация за това как ще ползват земята си. Срокът обаче се сменя всяка година.

До сужебно разпределение на "белите петна" се стига, когато за обработваеми земи, собственикът не се е идентифицирал. Тогава неговите декари се разпределят между останалите арендатори на масива.

За да се защитят собствениците, от няколко години е въведено задължението арендаторите, които ползват земеделска земя без да са подписали договор, да внасят в извънбюджетна сметка към общината дължимата средна рента.

Според зърнопроизводителите основна причина за измамите със земи са националните доплащания за единица площ.
Мнение Публикувано на: 16 Фев 2012, 16:16
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат


Запис от срещата организирана от омбудсмана на Република България Константин Пенчев, посветена на проблемите, свързани с ползването на земеделските земи и правата на гражданите.

Мнение Публикувано на: 16 Фев 2012, 16:03
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Мнение Публикувано на: 16 Фев 2012, 14:45
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Ще създават строг фермерски регистър

Министерството на земеделието и храните подготвя промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/ и в Закона за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП/, както и в подзаконовата им уредба. С тях ще се създаде строг фермерски регистър, информира заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова. Тя участва в дискусия, свързана с проблемите при ползването на земеделските земи и правата на гражданите при омбудсмана Константин Пенчев, предаде БТА.

Боянова обясни, че това ще стане с помощта на софтуер, който ще обедини цялата информация "от наредби, ортофотокарти, слоеве кадастри и всичко останало". Не се ангажирам със срок кога това ще стане, защото е сложен процес. "Няма как да очаквате за два месеца, за една година това да се случи, коментира за БТА заместник-министърът.

Според Боянова, за да се разрешат проблемите, трябва да се намери баланс между собствеността и ползването на земеделската земя. По думите й откакто се въведе подпомагането със субсидии поземлените отношения в по-голямата си част се ориентираха към тях. Затова е необходимо те да бъдат правно обвързани. Досега това е било невъзможно, защото е липсвала надеждна информация - ортофотокартата и Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) работят съвсем отскоро, припомни Боянова.

Имаме информация, но тя не е структурирана и между нея няма връзка, така че да върши работа, коментира още Боянова. Тя уточни, че софтуерът ще струва около 3 млн. лева и има план за осигуряване на ресурса. Досегашните промени в ЗСПЗЗ от 2009 г. са имали козметичен характер. Откакто е върната земята на нейните собственици на практика нищо не се е променило. Фактът, който не трябва да се пренебрегва, е, че сега всички работим в условията на Общата селскостопанска политика, подчерта заместник-министър Боянова. В нейната философия е залегнало, че земята се ползва, за да предоставя блага на цялото общество и да пази околната среда и на тези два критерия трябва да се базира и бъдещата ни политиката.

Промените предвиждат собствениците на земеделски земи и ползватели да подават декларации, че ще обработват земята до края на месец май, съобщи Боянова. Освен това те ще бъдат обвързани със субсидиите за единица площ. Тя обясни, че идеята за промяна в тези срокове идва от това, че до началото на селскостопанската година - 1 октомври, поземлените отношения трябва да бъдат ясни. В сегашния закон не се предвижда санкция за неподадена декларация и това предопределя появата на т. нар. бели петна в картата на земеделските земи. Идеята на поправките в закона са "да се доближи реалното ползване на

земята с получаването на субсидии", коментира Боянова.

Законът за собствеността и ползването на земеделските земи действително трябва да бъде променен. Те се налагат от динамичността на поземлените отношения, коментира

председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Радослав Христов. По думите му в момента законът дава приоритет на някои от отношенията и не е еднакво толерантен към всички по веригата - ползватели - собственици - държава.

Собствениците са два вида - корпоративни, в лицето на инвестиционните собственици, и реалните - тези с по 2-3 до 10 дка земя, представляващи около 2 млн. българи. Законът трябва да защитава всички интереси, категоричен е Христов. Той се ангажира лично да запознае омбудсмана с поправките в него, защото по думите му с тях обикновено се защитават лобистки интереси.

По отношение на прословутия Член 37 в от ЗСПЗЗ, свързан със споразуменията за ползване на земеделска земя и "белите петна", Христов коментира, че "такова животно" никъде по света няма. По думите му незнанието не означава, че един закон не трябва да се спазва и това не оправдава тези, които не подават декларации за ползване на земите си. Законът трябва да вмени това задължение на собствениците, независимо кое поколение са те по веригата, в минимален срок да декларират земята, за да може тя да се администрира. Така ще се знае кой точно е нейният собственик и "белите петна" ще изчезнат.

Председателят на НАЗБ смята още, че поправките в закона трябва да дадат възможност при неплащане на арендата вноска собствениците да могат бързо и лесно да прекратяват взаимоотношенията си с некоректните арендатори.

Като най-голям проблем в системата Радослав Христов обаче определи този с администрирането. Причината е, че до момента МЗХ няма софтуер, който да координира данните и с който това администриране да се извърши. Според него опитите на държавата да налага служебните споразумения за сметка на доброволните е противоконституционно, защото разпореждат собствеността от трето лице да бъде дадена на четвърто от областния директор на службата по земеделие.

Председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите смята, че промените в двата закона са абсолютно наложителни заради нарастващите измами и злоупотреби в този сектор. Те от своя страна идват от подпомагането за единица площ. Много от собствениците умишлено не сключват договори с ползвателите, за да могат след това да очертаят тази площ и да получат парите, обясни Христов. В този смисъл трябва да се помисли как да се урегулират нещата така, че парите да получават не тези, които чертаят земята, а тези, които я ползват, посочи той.

Радослав Христов изрази още мнение, че чисто пазарни отношения ще има само тогава, когато няма подпомагане на единица площ. Заради това подпомагане в момента се изкривява рентата, както и цените на земеделските земи. Апетитите ще стават все по-големи, коментира Христов. Той уточни, че този пазарен принцип липсва между самите страни -членки на ЕС, заради голямата разлика в размера на подпомагането. "Когато един фермер получава 100 евро на декар, а другият 30 - то тогава имаме изкривяване на конкурентноспособността. Или трябва да бъде еднакво за всички, или да го няма", коментира той.

Решение на проблема ще има, смята омбудсманът Константин Пенчев. Според него проблемът не е в това, че законът е лош, а в това, че самите собственици не търсят правата си, зарязват земите си и не ги ползват. От друга страна част от ползвателите злоупотребяват. При всички положения да се прехвърлят тези спорове в съда е безсмислено, смята омбудсманът.

"Няма човек, който за 100 - 200 - 300 лева неплатена рентна вноска да води дело в съда. Подобно нещо не оправдава нито разноските, нито времето", коментира бившият председател на Върховния административен съд. Той изрази оптимизъм, че с новите поправки в двата закон за земята и ангажимента на държавата, проблемите постепенно ще бъдат решавани.
Мнение Публикувано на: 16 Фев 2012, 14:37
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Дааа, при досегашния 'модел' на вписването и съответното отношение на съдилищата към работата ни, не можем да дадем каквото и да е решение. Докато в нашето правомощие е единствено външна проверка, то няма с какво да помогнем.
Мнение Публикувано на: 10 Фев 2012, 14:09
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
На този етап.....с тази нормативна уредба навлизаме в хипотезата на щастливите хора -наливане от "пусто в празно" . С конститутивния ефект на вписването/каквото няма в момента/ или НЕ трябва да има/по някакви сложни причини/ може и да се реагира като се стопира, проверява и прецезира всеки постъпил за вписване акт. Моля, всички които са ресорни и могат да вземат АДЕКВАТНИ решения свързани с въвеждане на германски модел на вписването да реагират, защото от много години се изразяват становища, пишат се стратегии и програми, но в крайна сметка "лабиринта по вписванията" придобива все по-сложни и по-сложни начини за намиране на правилен изход!! В светлината на конретиката и по поканата за участие във Форума, можеби там участниците ще чуят, ще разберат и ще подкрепят идеята за конститутивния ефект на вписването, защото те са част от една бъдеща пожелателна реформа в сферата на вписванията!

П.П. Интересен момент е, че след неизброим брой становища остава само прахта от познатия многократно преминаван път на кръговото изначално безмислие на повтарянето!!
Мнение Публикувано на: 10 Фев 2012, 13:52
  Заглавие:  Re: Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Здравейте колеги, не мога да си оправя скайпа, не ми дава връзка, откакто се скапа и интернета на АВ, както и да е, пускам тази покана и които сте имали повече аренди. Проблема им е, че се вписват няколко аренди за едни и същи земеделски земи, а те си мислят, че ние следим дали предишния е прекратен и тогава следващия да има сила. Обясних на МЗем, че вписваме актове, но така или иначе имат проблеми хората. Колеги, напишате с какво сте се сблъсквали и какво можем да предложим като мерки, за да се избегнат такива измами или проблеми. Мненията си пускайте тук или на моя мейл, или Цвети да го направи като обобщение.
Мнение Публикувано на: 10 Фев 2012, 13:10
  Заглавие:  Проблеми при ползването на земеделските земи  Отговори с цитат
Изображение
Проблеми при ползването на земеделските земи и правата на гражданите

ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО
Г-ЖА ИЛИАНА ДИКОВА -
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ
СЪВЕТ НА БЪЛГАРСКАТА АСОЦИАЦИЯ
НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА
Относно: Дискусия за проблеми, свързани с правата на гражданите, при ползването на
земеделските земи

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИКОВА,

До омбудсмана на Република България постъпват множество жалби на граждани
и техни сдружения за неизпълнение на задълженията за заплащане на дължимите суми
по договорите за наем и за аренда, за неправомерно ползване на собствените им
земеделски земи и неосигуряването на информация, необходима за защитата на правото
на собственост и за неравнопоставеност между дребните собственици на земеделски
земи и ползвателите. В отговор на обществената потребност от обсъждане на
проблемите при ползването на земеделските земи и необходимостта да бъдат изразени
становищата на всички заинтересувани страни, омбудсманът организира публична
дискусия на тема „Проблеми при ползването на земеделските земи и правата на
гражданите"
. Целта на форума е да се очертаят насоки и мерки за постигането на по-
справедлив и реален баланс между правата на собствениците на земеделски земи и
ползвателите им. По време на дискусията ще бъдат обсъдени следните основни въпроси:
1. Правата на гражданите - собственици и ползватели на земеделските земи в
България и тяхната защита: право на заплащане, информация, административна и
съдебна защита при неправомерно ползване.
2. Администриране и контрол на ползването на земеделските земи.
3. Предложения за усъвършенстване на регулаторната рамка в съответствие с
развитието на поземлената собственост и поземлените отношения.
За участие във форума са поканени представители на Комисията по земеделието и
горите към Народното събрание, Министерството на земеделието и храните, Върховния
касационен съд, Върховния административен съд, Селскостопанската академия,
Нотариалната камара, Националното сдружение на общините в Република България,
Гражданското сдружение „Собственици на земеделски земи - арендодатели",
Националната асоциация на зърнопроизводителите, Клуб на аграрниците.
Обръщам се към Вас с покана за участие в дискусията, която ще се състои на 15
февруари 2012 г. (сряда) от 10.00 ч. в сградата на националния омбудсман (ул.
,.Джордж Вашингтон" № 22).
За контакти и информация: Петя Караджова-тел: 02/81 06 920; 0895 663 568.
С уважение.
КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ
ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
___________________________________________
София 1202, ул. „Джордж Вашингтон" № 22; тел.: 02/980 95 10; 02/810 69 55; e-mail: priemna@ombudsman.bg
Мнение Публикувано на: 10 Фев 2012, 13:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов