КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 23 Сеп 2020, 12:17

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Добави отговор
Потребителско име:
Заглавие:
Писане на мнение:
 

Усмивки
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
Големина на шрифта:
Цвят на шрифта
Настройки:
BBCode е Включен
[img] е Включен
[flash] е Изключен
[url] е Включено
Усмивките са Включени
Изключи BBCode
Изключи усмивките
Недей автоматично да правиш URL адреси
Потвърждение на мнението
За да се предпази писането на ботове, администратора изисква да въведете код за сигурност. Ако имате проблеми с код-а свържете се с администратора.
Код за потвърждение:
Въведете кода от изображението.
   

Преглед на тема - сервитутните права на енергийните предприятия
Автор Съобщение
  Заглавие:  сервитутните права на енергийните предприятия  Отговори с цитат
Тълкувателно решение № 7/2012 от дата 25.04.2013 г. бе подробно разгледано
и въпросът, на който всъщност е даден отговор, е:

Подлежи ли на вписване договор по чл. 193 ЗУТ в полза на лице, което не е собственик на поземлен имот?

Видно от въпроса, фактът дали енергийните сервитутни права се уреждат от чл. 193 не се разглежда. Въпросът, на който ВКС отговаря е, приложима ли е разпоредбата на 193 за лица, които не са собственици на поземлен имот? Отговорът е не и това не се оспорва от електроразпределителните предприятия.

Ние считаме, че формата на възникване на енергийните сервитутни права е уредена в ЗЕ, в чл. 64а.

В подкрепа на твърдението ни е и самото Тълкувателно решение, което в хода на привеждане на аргументи разграничава два вида сервитутни права – 1. договорни и 2. законови. И след това уточнява, че по правило договорните сервитутни права се учредяват във формата на нотариален акт, а по изключение, което е визирано именно в разглежданата разпоредба на 193, се учредяват във формата на писмен договор с нотариална заверка на подписите. Разсъжденията и мотивите на ВКС са в посока, че изключението, предвидено в 193 не се прилага за лица несобственици на поземлен имот /каквото е едно енергийно предприятие/, но това, че не попада в изключението не означава, че попада в обичайния случай на възникване на сервитутни права в нотариален акт, тъй като изначално не е договорен сервитут, за да ползва която и да е от формите за възникване.

За формата, в която възникват законовите сервитутни права Тълкувателното решение не взема становище.
Мнение Публикувано на: 30 Юли 2013, 16:51

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов