КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Мар 2024, 13:22

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 02 Ное 2012, 14:42 
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2012, 13:14
Мнения: 4
Здравейте колеги,
Имам следният казус:
На 01.09.2008г. племенниците на примерно Мара и Велко вписват искова молба и завеждат дело - установителен иск за собственост срещу всички съсобственици в едно УПИ(което се е образувало от ПИ на Мара и Велко и друг ПИ на други хора, нямащи общо в Мара и Велко, но за да построят по-голяма сграда са се обединили).
Март 2009г. трето лице - Иван си купува право на строеж на един апартамент във вече започната да се строи сграда.
Делото срещу съсобствениците в УПИто приключва и решението влиза в сила декември 2010г. - племенниците печелят делото и съда ги признава за собственици на 27кв.м. ид.части от земята.
Въпреки, че влиза в сила решението НЕ Е ВПИСАНО - срока е бил до юни 2011г..
През март обаче 2011г. четвърто лице - Петко закупува вече готовия апартамент от Иван.
В сградата има около 30 апартамента, повечето от които са продадени на други хора.
Иван е моят клиент, който при опита си да продаде онзи ден апартамента - адвоката на купувача вижда, че е вписана искова молба и казва - има спор за материално право - и сделката се провали.
Предвид, че Иван е 4то вече лице нямах никакви документи и той нямаше представа какво се е случило, а при покупката не е проверил. Опитвайки се да разплета случая издирвах решения и страни по делото, и успях да се добера до адвоката на племенниците - ищците по делото, който без да знае коя съм просто попитах какво е станало и дали са си оправили отношенията ми каза - че нищо не са оправили и
Тъкмо тези дни щял да ходи да вписва съд. решение (година и половина след срока за това и близо две години след влизането на решението в сила) и щял да поиска делба на ЦЯЛАТА СГРАДА и на всички апартаменти в нея.
Възнамерявам да пусна молба до Сл. вписвания - да заличат вписването на исковата молба на осн. чл. 115, ал. 2 от ЗС от името на Иван, като собственик на апартамент(без земя) и понеже праводателят на неговия продавач е ответник по това дело, а и исковата молба стои в регистъра по партидана на имота и не можем да го продадем така. Говорих обаче с познат съдия по вписванията от друг град, който ми каза, че не е имал такъв случай, но вероятно ще ми откажат, защото то си следвало по закон. Да, но ако си следва по закон, значи би следвало служебно да се заличи вписването, което не е извършено. Ответниците по делото са едни много мнителни хора, които са мамени много пъти, едната е на смъртно легло, други двама са починали, а управителя на строителната фирма е обявен за издирване, защото завлякъл много хора.
Въпросът ми е: длъжни ли са да впишат заличаването или не предвид факта, че не сме ответници нито ищци по делото, но пък имаме правен интасар от заличаването, тъй като сме купили при наличието на вписана искова молба и ПРЕДИ да е изтекъл срока за вписването?

Предварително благодаря!


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 05 Ное 2012, 12:40 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Заличаването на вписването на ИМ е уредено в чл. 13 ПВ - две са хипотезите - постановление на съда за заличаване и прекратяване на делото.
Отбелязването - чл. 14 ПВ, във връзка с чл. 115 ЗС, в който отново се говори за отбелязване на влязлото в сила решение. НО! Трябва да се има в предвид и чл. 112 б. "з" - влезлите в сила решения, които заместват актовете по буква "а" на същия член се вписват.
Това е в общи линии, което трябва да се съобрази.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 08 Ное 2012, 19:50 
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2012, 13:14
Мнения: 4
Проблема обаче се състои в следното:
1. Ние сме трета страна - предвид, че дори и да не е вписано съд. решение разпростира СПН върху ответниците - те казаха да не ги занимаваме.
2. Решението по вписаната искова молба е положително - т.е. съдът е уважил иска, но ИЩЦИТЕ не са го вписали вече 2 години. Отделен е въпросът, че съдът не им е дал срок с решението, което няма да коментирам...
3. АЗ КАТЕГОРИЧНО НЕ ЖЕЛАЯ ДА СЕ ОТБЕЛЯЗВА РЕШЕНИЕТО, което не ми е от полза! Искам само да се заличи вписването на исковата молба - т.е. да се ползвам от възможността на второто изречение на ал. 2 от чл. 115.
4. В ПВ никъде не се споменава по какъв начин "вписването на исковата молба губи действието си", както е формулирано в закона. Предвид, че някой от заличаванията стават по искане на прокурора или трети лица - смятам, че можем да се ползваме от тази възможност, но никъде не се споменава.

Факт е и че като трето лице, ние не можем да получим, нито заверен препис от решението, нито какъвто и да било документ, тъй като не сме страна по делото. НО пък за сметка на това НИЕ сме единствено засегнати от това вписване, тъй като сме трета страна... и се въртим в омагьосан кръг.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 11:09 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 463
advokat написа:
... и се въртим в омагьосан кръг.

За съжаление е точно така. Не можете да заличите вписването на ИМ, извън посочените от колегата начини и хипотези.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 16:05 
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2012, 13:14
Мнения: 4
Само, че имаме купувачка, която отказва да го закупи, докато има вписана искова молба...


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Заличаване вписването на искова молба.
Ново мнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 17:29 
Offline

Регистриран на: 02 Ное 2012, 13:14
Мнения: 4
Оказа се, че има вариант: viewtopic.php?f=26&t=103,
сега смятам и аз да опитам, докато клиентката още не се е отказала съвсем :)


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов