КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 18 Апр 2024, 02:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Поправка на нотариален акт
Ново мнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:11 
Под „поправка" трябва да разбираме не поправка на правописни грешки, а последващо изменение на написани думи или изречения, прибавяне или съкръщаване на думи или изречения, чрез които се изяснява съдържанието на акта, без да се изменя характерът на договора. Например вместо „Стефанов" да се чете „Стоянов" или след думата „парцел" да се пише „образуван за имот, пл. № 15", или прибавените думи „заедно със засадените дървета" да се чете.
Поправките могат да обхванат както съдържанието на нотариални акт — местоизвършване, дата, прочитане, одобрение и други, така и cъдържанието на договора — страни, граници, местонахождение и др., въобще предмет на поправката могат да бъдат всички елементи от съдържанието на отделния акт, ако с тях, както се каза, не се изменя характерът на договора.
Предвидената в закона форма за поправки чрез забележка е приложима, докато проектонотариалният акт не се е превърнал в окончателен, докато той не е подписан от нотариуса и регистриран — вписан по съответния ред.
На практика изменения, прибавки и съкращения в проектоактовете се извършват със забележка само когато се налага избягване преписване на представения проектонотариален акт.
Предмет на поправка със забележка могат да бъдат само констатирани в акта грешки. Освен в проектоакта поправка със забележка може да се извърши и във всички други удостоверения по книгите за вписванията. Забележките в тези книги се подписват от нотариуса. Например ако във входящия регистър и партидната книга е нанесено погрешно вписване на имот, който се намира в друг нотариален район, т. е. ако с това вписване е нарушена нотариалната компетентност, срещу вписването се прави забележка със съдържание: „Извършеното вписване под номер... като погрешно извършено да не се чете." Със забележка се извършват и поправките на нотариални завещания, които се пишат лично от нотариуса.
Законът не определя мястото, където трябва да се извърши забележката за поправка на акта. Тя обаче трябва да бъде в края на самия акт, т. е. да представлява част от неговото съдържание. И понеже тя се констатира при изготвяне на проекта, хронологически следва да бъде поставена накрая като продължение, и то след определеното място за подписване на акта. Не е целесъобразно забележката да се извършва в страничните полета на акта. Това се налага от гледище на правна сигурност, че наистина поправката е била извършена, преди актът да е станал окончателен.
За валидността на поправката, прибавката и съкращенията е необходимо забележката да се подпише от всички лица, които трябва да подпишат нотариалния акт. В противен случай поправката е абсолютно недействителна и актът ще се чете без нея, т. е. ще се счита, че тя не съществува. Подписването на забележката се извършва по правилата за подписване на самия нотариален акт. Не е нужно в самата забележка да се посочва, че поправката е била прочетена или одобрена. Най-напред се полагат подписи след съдържанието на проектоакта, а след това се подписва и направената забележка за поправката под положените вече подписи. Този начин на действие важи и за случаите, когато проектоактът е подписан от страните предварително, вън от канцеларията на нотариуса и при явяването пред нотариуса те потвърдят подписите си и подпишат направената под тях забележка.
Технически поправките се извършват, като поправените или излишни думи се зачертават с тънка черта така, че те да останат четливи. Вмъкнатите (прибавените) думи се поставят в междуредието, където е необходимо. Съдържанието на забележката за извършената поправка прибавка и съкращение трябва да бъде пълно и изчерпателно. В него трябва да се укажат точно думите или изречението, което се поправя, като се посочи мястото — страницата и редът. Прибавките и съкращенията се вписват и в забележката дословно. Въобще в забележката изчерпателно се посочват буквите, думите, изреченията, които не трябва да се четат, и тези, които трябва да се включат като част от съдържанието на акта. Например: „Забележка: „На страница първа ред дванадесети, вместо думата „идеална" да се чете „реална", така, както е написано на ръка", или „На страница първа, ред дванадесети, след думата „десети" да се четат написаните в междуредието нови думи на ръка, а именно „имот, планоснимачен номер седемнадесет". Или — „На страница първа, ред дванадесети, зачертаните думи: „полигон пети" и „Стефанов", да не се четат."
Продавач: (п) не се чете Купувач: (п) не се чете
Нотариус:(п) не се чете
Неспазването на правилата за извършване на поправките води до тяхната невалидност. Счита се, че те не съществуват, и актът се чете без тях.

Въпросът за поправката на нотариални актове, които са надлежно вписани и регистрирани и при които грешката е открита, след като нотариалният акт е станал официален документ, не е уреден от закона. Поправката на тези нотариални актове не се извършва със забележка. Това става изключително с нов нотариален акт за поправка на погрешния акт. При съставянето на този нотариален акт се спазват правилата за съставяне на нотариалните актове. Нотариалният акт за поправка на нотариален акт има съдържание, с което се поправя съдържанието на основния. В него се излага какво се поправя в основния акт, как трябва да се четат поправените думи и изречения, какво се прибавя и какво се съкращава. Поправянето на нотариални актове, които са извършени в присъствието на страните, се съставя също в присъствието на договарящите по основния нотариален акт. Ако някои от тях са починали, трябва дасе явят техните наследници. Отказът на някои от страните да се явят пред нотариута осуетява извършването на поправката. За заинтересуваната страна остава пътят на установителен иск. Еднородни нотариални актове между едни и същи страни, в които е допусната последователно грешка, могат да се поправят с един общ нотариален акт. Например всяка календарнa година едно лице дарява на сина си по известна идеална част от едн парцел, номерът на който е посочен грешно. В общ акт за поправка може да се поправят предходни актове, в които парцелът е означен с погрешен номер. Или в продължение на няколко прехвърляния между различни лица е допусната грешка относно квартала на парцела. Попрамката може да се направи само на последния акт, тъй като предхождащите са вече изгубили своето значение.
Когато грешката в нотариалното удостоверение е станала поради грешка в представените документи, за да се извърши поправка, необходимо е да се представи нов документ с обяснение, че предишният е бил погрешен.
Издадените нотариални актове по писмено искане на народните съвети и други държавни учреждения (като актове за придаваеми се места по регулация, за дадени имоти в обезщетение и др. п.) се поправят по искане на същото учреждение с писмо, в което се обяснява допуснатата грешка, в какво се състои тя и каква поправка трябва да се извърши в акта. Нотариалните актове, удостоверяващи правото на собственост върху недвижими имоти, издадени въз основа на писмени доказателства, се поправят по искане на собственика, който представя и доказателства за допуснатата грешка.
Нотариалните актове за поправка на нотариални актове, които не се подписват от страните, се подписват само от нотариуса така, както е подписан и основният нотариален акт, който се поправя. Зa извършване на нотариален акт за поправка на нотариален акт се събира държавна такса по т. 40 от Tap. № 1 на М-во на правосъдието към
ЗДТ в размер на 4 лв. Когато основният нотариален акт е освободен такси, такса не се събира.
П р и м е р
НОТАРИАЛЕН АКТ
за поправка на нотариален акт за продажба (дарение) и пр.
На (дата словом и цифром, попълнена в деня на извършване на акта) при мен ... се явиха..., и ми заявиха, че желаят да се извърши нотариален акт за поправка на нотариален в следния смисъл:
В нотариален акт за продажба (дарение) № 45 (четиридесет и пети), том I (първи' вършен на 12.V. 1970 г. (дванадесети май хиляда деветстотин и седемдесета година) от тариус при Софийския районен съд, на страница първа, ред десети вместо думата „пар да се чете „имот", на ред 17 (седемнадесети) след думата „Симеонов" да се чете „и pei на страница втора, ред 9 (девети) зачертана дума „шосе" да се чете.
Като взех пред вид представеното ми удостоверение (скица) № 456 от 24 юни 1971 БРНС, от което се уверих, че продаваемото място в нотариалния акт, който се поправя, решно е означено като „парцел", а не като „имот" и че съседите на имота са посочени решно, съставих този нотариален акт, който, като прочетох и страните го одобриха, се писа от тях и от мен — нотариуса.
Продавач (дарител):... Купувач (дарен):...
Нотариус:...
В периода от 25. VIII. 1955 г. до края на 1958 г. поради прилагане поредбите на чл. 72 ЗНасл. и при продажбите на недвижими имоти вън регулационните планове в нотариалните актове продадените ч< от ниви, ливади и др. се означаваха не като реални части, а като идеа части, площта на продаваемата част бе по-малка от тази, посочена i 72 ЗНасл. В същите актове, и то в по-голямата им част, страните в ласие на волята им да се продава реална, а не идеална част уговаря начина на използуването на имота. Впоследствие Президиумът на родното събрание на НРБ с протокол № 39 от 20. X. 1956 г. прие, ч* 72 Занасл. няма приложение при продажбите. Това наложи да се и: ни временно въведената по искане на народния съвет практика в -случаи да не се продават реални части и се даде възможност на из; шените вече нотариални актове за продажба по искане на страните ^ поправят, като продадените идеални части се означат като реални.г поправки продължават и понастоящем. Преди извършване на поп ката нотариусът трябва да провери дали праводателят по нотариал акт, който се поправя, е бил собственик на целия имот, от който е о лена частта. Поправка не трябва да се допуска, ако праводателят е собственик на идеална част, тъй като той въобще не е могъл да про, реална част. Поправката трябва да се извърши със съгласието на с ните, в противен случай трябва да се извърши делба. Необходимо е това да се поправят всички нотариални актове, с които е разпрода, нивата на праводателя. Ако е невъзможно да се поправят нотариал] хвърля така, както е придобит.
В удостоверителната си част нотариалният акт трябва да има след-о съдържание:
Пример 89
На... се явиха ... и поискаха да се състави нотариален акт за поправка на нотариален
Същите ми заявиха, че при извършване на продажбата на имота описан в нотариален 49... от ... на ..., действителната им воля е била да се продаде реална, а не идеална от цялата нива, както е отбелязано в нотариалния акт, поради което те желаят да се из¬пи следната поправка: В нотариален акт №... том... от ... на ... думата „идеална" в >ржанието на акта се заличава и вместо нея да се чете „реална", а посочените граници за <ение и ползуване да се считат като граници на собственост на продадената част." Като се уверих, че действителната воля на договарящите, потвърдена и днес, наистина на да се продаде реална, а не идеална част, както е отбелязано в нотариалния акт, кой-' поправя, и в съгласие с протоколното решение на ПНС от 20. X. 1956 г. по приложени-ia чл. 72 ЗНасл. съставих този нотариален акт, който, като прочетох и страните одобри-е подписа от тях и от мен — нотариуса. За извършване на акта се представи: 1) нот. акт №... том ...
Продавач:... Купувач:...
Нотариус:...
Нотариалните актове за поправка на нотариални актове за покупка гедвижими имоти чрез народните съвети по реда на чл. 15 ЗСГ се поп-ят по искане на народния съвет, както актовете, които са издадени по мено искане на държавни учреждения. За да се извърши поправката, бва да се поправи решението на съвета, въз основа на което е изда-: нотариалният акт. Актът има следното съдържание:
Пример 90
На ... на основание писмо №... от ... на ... съставих този нотариален акт за поправ-а нотариален акт в следния смисъл:
В нотариален акт №... том ... от ... на ... нотариус на страница първа, ред 16 (шест-^сети), зачертаната цифра 450 (четиристотин и петдесет) „да не се чете, а вместо нея да гте 430" (четиристотин и тридесет)
Като взех пред вид писмо №... на ..., с което се съобщава, че в заповед №... от... на \ допусната фактическа грешка при означаване площта на продаваемото се място, коя-поправена, видно от приложената заповед, съставих този нотариален акт за поправка отариален акт.
Нотариус:...
По същия образец се съставят и нотариалните актове за поправка на :ариални актове за удостоверяване правото на собственост върху нед-кими имоти, издадени въз основа на писмени доказателства.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Поправка на нотариален акт
Ново мнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 11:46 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 20 Авг 2010, 22:50
Мнения: 41
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОТ 07.08.2009 Г. ПО ГР. Д. № 528/2009 Г. НА ОКРЪЖЕН
СЪД - ПЕРНИК
Докладчик: съдията Капка Павлова
Производството е по реда на чл. 32а, ал. 2 от Правилника за вписванията вр. с чл.
274 и чл. 577 от ГПК.
В установения от закона срок Г. И. Д., И. Г. Н. чрез пълномощника си Г. Н. И. и Г.
З. Ч. са обжалвали определение №*** от ***., с което съдията по вписванията при
ПРС е отказал да впише нот. акт № ***, т.***, рег. №***, дело № ***.за поправка
на нотариален акт за дарение на недвижим имот на Нотариус Р. М. с район на
действие ПРС, вписан под № *** в регистъра на нотариалната камара.
След като взе предвид изложените в жалбата доводи и прецени поотделно и в
съвкупност приложените към делото писмени доказателства, Пернишкият окръжен
съд приема за установено следното:
С молба от ***. Нотариус Р. М. с район на действие ПРС, вписан под №*** в
регистъра на нотариалната камара., е поискал от съдията по вписванията към
Пернишкия районен съд да бъде вписан описания по-горе нотариален акт. Със
същия е извършена поправка на нотариален акт за дарение №***, т.***, рег. №***,
дело №***. по описа на същия нотариус, като поправката се изразява в
прибавянето на текст, с който дарителката запазва за себе си и за своя съпруг Г. Н.
Д. правото на ползване върху недвижимия имот, предмет на дарението.
С обжалваното определение, съдията по вписванията, е отказал вписването, тъй
като с прибавения текст се изменя характера на договора., докато условие за
извършване на поправка е да не се изменя видът на обективирания в акта договор.
Съдът намира, че жалбата е допустима, тъй като жалбоподателите са лица, имащи
интерес от обжалването, тъй като са страни по охранителното производство,
поради което следва да бъде разгледана.
В подадената жалба се правят оплаквания, че така постановения отказ е
незаконосъобразен, тъй като съдията по вписванията не е съобразил, че
пълномощника на надарения И. Г. Н. е бил упълномощен да сключи договор при
запазване на правото на ползване на дарителката и нейния съпруг върху имота. Ето
защо жалбоподателите считат, че е ясно, че е допусната фактическа грешка, като е
пропуснато да се опише запазеното право на ползване.
Навеждат се и доводи, че съдията по вписванията е излязъл извън правомощията си
като е проверявал съдържанието на нотариалния акт. В подкрепа на това твърдение
е представено и копие от определение №*** от ***., постановено по ч. т. д. №***.
Въззивният съд счита, че жалбата е неоснователна по следните съображения: тъй
като в ГПК липсват правила относно поправката на нотариалните актове, то
приложение намират общите правила за издаване на нотариален акт .По отношение
на това в какво може да се изразява поправката трябва да се следва общата логика
на закона /в случая ГПК/, който предвижда възможност за поправка на очевидни
фактически грешки. Такава грешка в нотариален акт е налице, когато поради
технически причини е налице неправилно изписване на цифри, знаци, имена и др
подобни или са пропуснати такива, без обаче да се изменя съдържанието на акта.
Когато става въпрос за волята на страните, грешка при сключването на договора
може да доведе до неговата унищожаемост, което може да стане само по съдебен
ред, а не по пътя на поправката на нотариален акт. В случая се прибавя нов елемент
в договора - имота, предмет на сделката се обременява с вещна тежест - право на
ползване. Налице е изменение на договора, което може да стане с нова сделка,
също извършена с нотариален акт, но не и с поправка на вече съставения такъв.
Оплакването, че съдията по вписванията е излязъл извън правомощията си е
неоснователно, тъй като същият съгласно разпоредбата на чл. 32а, ал. 1 от
Правилника за вписвания, същият може да откаже да впише акт, който не отговаря
на изискванията на закона.
Следователно частната жалба се явява неоснователна, а обжалваното определение
се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.
Водим от гореизложеното и същия смисъл, Съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА определение №*** от ***., с което съдията по вписванията при
ПРС е отказал да впише нот. акт № ***, т.***, рег. №***, дело № ***.за поправка
на нотариален акт за дарение на недвижим имот на Нотариус Р. М. с район на
действие ПРС, вписан под №*** в регистъра на нотариалната камара.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва пред Върховния касационен съд на
Република България, с частна жалба в едноседмичен срок от датата на връчването
му на жалбоподателя.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Поправка на нотариален акт
Ново мнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 12:54 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 20 Авг 2010, 22:50
Мнения: 41
ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 310 ОТ 30.06.2010 Г. ПО Ч. ГР. Д. № 149/2010 Г., Г. К., І Г.
О. НА ВКС
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в
закрито заседание на двадесет и пети юни две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теодора Нинова
ЧЛЕНОВЕ: Костадинка Арсова
Василка Илиева
изслуша докладваното от председателя (съдията) Теодора Нинова ч. гражданско
дело под № 149/2010 година.
Производство по чл. 274, ал. 3 ГПК.
Обжалвано е определение № 3* от 24.02.2010 г., постановено по ч. гр. дело №
1038/2010 г. по описа на Софийския градски съд, ІV-Д отделение, с което е
потвърдено определение от 16.11.2009 г. по молба вх. № 184/16.11.2009 г., с което
съдията по в. п. Софийския районен съд е отказал да впише нотариален акт № 91,
т.ІV, нот. дело № */2009 г. за поправка на нотариален акт за дарение на недвижим
имот на Нотариус С. Т., вписан под № 065 на Н. камара с район на действие СРС.
Недоволни от определението са касаторите Ф. Ф. Г. и Ж. М. С., двамата от гр. С.,
които го обжалват в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК като считат, че е допустимо
касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК тъй като въззивният
съд се е произнесъл по материалноправни въпроси п. договор за дарение относно
квотите на дарителя как следва да се поправи грешката в тях - чрез разваляне на
договора по реда на чл. 87, ал. 3 ЗЗД, чрез неговото частично разваляне поради
грешка по чл. 27 ЗЗД или с поправка /или изменение/ на нотариалния акт.
За да потвърди определението на съдията по в. въззивният съд е приел, че в глава
LІV на ГПК, която урежда нотариалните производства, липсват правила относно
поправката на нотариални актове, поради което следва да намерят приложение
общите правила за издаване на нотариален акт и тези, уреждащи наличието и
отстраняването на очевидни фактически грешки /технически/ без обаче да се
изменя съдържанието на акта и без да се подменя волята на страните, взели участие
в издаването му. Взето е предвид, че волята на страните в нотариалното
производство по нот. дело № */2008 г. е била да се дари и съответно да се приеме
дарението за 7/8 ид. ч. от дарения имот, която воля е правилно отразена и
засвидетелствана от нотариуса.
Върховният касационен съд, състав на І гражданско отделение като взе предвид, че
обжалваното определение е въззивно намира, че касационната жалба е редовна и
допустима.
Касационно обжалване не следва да се допусне макар разрешените от въззивния
съд процесуални и материалноправни въпроси да са съществени - процесуалните се
отнасят до правото на защита и тежестта на доказване, а материалноправният е
обусловил съдържанието на постановеното въззивно определение.
Материалноправен или процесуалноправен въпрос е от значение за точното
прилагане на закона и развитието на правото, когато по него няма съдебна
практика /нито задължителна, нито незадължителна/ или когато има съдебна
практика /задължителна или непротиворечива незадължителна/, но тя не е
правилна и трябва да бъде променена.
За да убеди касационния съд, че разрешеният въпрос има значение за точното
прилагане на закона и развитието на правото касаторът трябва да изложи сериозни
аргументи срещу приетото разрешение и да посочи как приетото от въззивния съд
влиза в конфликт с разрешенията на други въпроси, по които има установена
съдебна практика, което в случая не е сторено, за да намери приложение чл. 280,
ал. 1, т. 3 ГПК.
В случая е отчетено, че е налице изменение на договора относно волята на
дарителя /прехвърлителя/ да се разпореди с идеални части от апартамента, което не
е основание за поправка на съставения нотариален акт. Взето е предвид, че ако има
грешка п. сключване на договора се касае за воля на страните по него, което води
до неговата унищожаемост, но по съдебен ред.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І гражданско
отделение
ОПРЕДЕЛИ:
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 3* от 24.02.2010 г.,
постановено по ч. гр. дело № 1038/2010 г. по описа на Софийския градски съд,
ІV-Д отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов