КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 23 Апр 2024, 08:28

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 15 Сеп 2009, 14:20 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Така.... нека не звуча налудничаво, обаче вчера, докато разпореждах вписване на една сделка, едни размисли бушуваха в мен. Знам, че такива сделки се вписват в повечето Служби по вписванията /както написах по-горе и в моята/. Не постанових отказ, защото мисля, че съм извън хипотезата на чл.32а от ПВ. Предлагам да помислим, произвежда ли тази сделка /в частта относно ползването/ действие.
Имам класическа продажба на недвижим имот + клауза в договора с която продавача си запазва ползване върху една стая от имота. Относно прехвърлителното действие нямам забележки. Обаче относно ползването на една стая.... имам извесни съмнения. В ЗУТ чл.40 са нормативните изисквания какво представлява жилище. С оглед на това, стаята няма как да се явява жилище и да се използва като такова. Също ЗУТ въвежда още по-тежки условия за използване на обекти за нежилищни нужди в жилищна сграда. Всичко това ме насочва, че ползването на стаята е фактически невъзможно /от гледна точка на ЗУТ/ Тогава, какво действие произважда договора? Може ли да се тълкува като учредяване право на ползване върху ид.ч. или е недействителен, без да засяга покупко-продажбата?

:oops: :oops: :cry:


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 10:27 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Не виждам проблем - все пак зависи как точно е описано в НА запазването на правото на ползване върху една стая от продавача. Може да възникнат проблеми с ползването на общите части на жилището и на сервизните помещения. Така както може да се отдаде под наем само една стая от едно жилище, естествено с право да се ползват сервизните помещения, така според мен, отчуждителя може да си запази ползаването върху една стая. Дори и да учреди ползване - възмездно или не, със срок или не, на една стая. Отдаването под наем и учредяването на ползване се отличават единствено по характера на взаимоотношението, чрез което се предоставя ползването - едното е на вещноправно основание, другото на облигационно основание.
Полователят все едно не може да се разпорежда със своето право - нито да го отчуждава, нито да го заменя, е може да си отдаде стаята под наем (ползователят има право да събира плодовете от вещта - както естествени, така и граждански) - ей тука вече може да възникне конфликт с новия собственик на жилището. Но пак казвам - ако в акта не е уговорено, че запазвайки правото си на ползване ще има право да ползва и сервизните помещения и общите части на жилището(антре,коридори и т.н.), ползването може да се окаже практически невъзможно.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 10:49 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Опитвам се да разгледам проблема от правна гледна точка. Напълно съм наясно как се ползва стаята. Обаче все пак... случи се нещо..... смяна на собственик, промяна на междуличностни взаимоотношения и т.н. как ще се защити ползващия ?, ако в акта е запазено ползването само на стая????? Жилищният недвижим имот не обикновена вещ. Правото на собственост и в частност ползването са строго регламентирани и ограничени законодателно. И смятам, че ползването на стаята няма как да става законно /според ЗУТ/ и без да накърнява правата на собственика. Няма основания да се иска преминаване и ползване на сан.помещения..... това би се явявло вид сервитут, а по нашето законодателство те са определен брой и вид.

В момента не мога да цитирам, но има съд.практика, относно действието на договор за покупко-продажба на реална част от неподеляем имот. Действието му се приравняваше на договор за продажба на ид.част. По аналогия ......


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 11:20 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
Право на ползване все пак се учредява върху реална вещ. Не става аналагията с продажбата. Не би могло да се учреди право на ползване върху идеална част.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 11:35 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Standby написа:
Не би могло да се учреди право на ползване върху идеална част.


защо?


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 12:16 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
Впрочем може и да може, но виж какво се получава.
Продавам целия имот и си запазвам правото на ползване върху 1/2 ид.ч. И как с новия собственик ще се разберем за реалното ползване :roll:
Ще правим нов договор за разпределение на ползването ли ? Защото моето право на ползване и неговото ще се конкурират и след като не са реално определени нямаме друг изход от ситуацията. Дори аз мога да се окажа в неизгодна позиция.
По силата на 111 ЗС това което се отнася за собствеността се отнася и за ограничените вещни права. Значи може да има и общо право на ползване между няколко лица. Но реалното ползване как да стане?
Затова написах по горе, че при учредяване (запазване) на право на ползване то трябва да е реално определено.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 16 Сеп 2009, 12:36 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Standby написа:
Но реалното ползване как да стане?


По същият начин, както упражняват правото си, съсобствениците. Може с договор, без договор, да си делят плодовете и т.н.

Наскоро ми мина през очите "подобен" проблем..... как се прави въвод в ид.част?.. но
Откланяме се малко от "вълненията" ми......


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 13:31 
Здравейте.Моето питане е следното. Живея в апартамента на мъжа ми,но на сем. начала без брак.Имаме 3 деца. Апартаментът е придобит 4рез покупкопродажба от неговите родители,но с клауза право на ползване до живот. Майка му само ме тормози 4е ще ме изгони. Това възможно ли е?И ако един ден стане нещо с мъжа ми(недай си Боже) какви права имам аз и децата ми и може ли да ме изгони от там.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 16:10 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
За съжаление, щом имат запазено право на ползване, родителите на съпруга Ви са в правото да определят кои ще ползва имота, включително и да не Ви позволят да живеете там. Купувач по сделката е само съпруга Ви, или и Вие? Ако се случи "лошото", резултата ще зависи от предния ми въпрос. При всяка ситуация, ако съпруга Ви е собственик на имота към момента на "лошото", децата Ви с, или без вас ще наследят собствеността, но това няма да се отрази върху правата на бабата и дядото. Съществува тънка "игра" със т.нар. семейно жилище, каквото се явява имота, но за това не тук....... ;)


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: право на ползване
Ново мнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 17:22 
Дайте кординати.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов