КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 27 Апр 2024, 23:34

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: заличаване вписване на ИМ
Ново мнениеПубликувано на: 17 Фев 2014, 11:59 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 26 Апр 2010, 10:55
Мнения: 298
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 63
ГР. С., 17.01.2014 г.
Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 13.01.2014 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

Като разгледа докладваното от съдия И. ч.гр.д. №7683/13 г., намира следното:

Производството е по чл.274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на В. М. срещу въззивното определение на Градски съд С. /ГС/ по ч.гр.д. №9439/13 г., с което е оставена без уважение частната жалба на касаторката срещу отказа на съдия по вписванията да заличи отбелязването на съдебното решение за прекратяване на производството по дело, образувано с вписаната искова молба на касаторката.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ГПК срещу подлежащо на обжалване въззивно определение и е допустима.
За допускане на обжалването касаторката се позовава на чл.280, ал.1,т.1 и 3 ГПК. Поставените в първите три точки от изложението към частната касационна жалба въпроси относно: прекратяването на ч.гр.д. №7215/13 г. на ГС, към което са приложени вносните документи за държавните такси, събрани за обжалването, така че частно гр.д. №9439/13 г. на ГС е разгледано без да е внесена държавната такса и преди да е влязло в сила определението за прекратяване по ч.гр.д. №7215/13 г., са без значение за спора. Определението по ч.гр.д. №7215/13 г. на ГС е потвърдено с опр. на ВКС, трето г.о. по ч.гр.д. №6754/13 г. от 9.01.14 г.
Частната жалба на касаторката срещу отказа на съдията по вписванията е разгледана по ч.гр.д. №9439/13 г. и е оставена без уважение. Прието е, че жалбоподателката като ищец е вписала исковата си молба по делото. На осн. чл.13 от П. вписването формално се заличава въз основа на изричен съдебен акт, постановяващ заличаване или на определение, с което се прекратява производството по делото, образувано с вписаната искова молба. Заличаването на вписването на исковата молба става като в партидната книга се отбележи съдебният акт, с който се постановява заличаването или с който се прекратява производството по делото. В случая е отбелязан по представен препис влезлият в сила съдебен акт - решение, с което е прекратено производството по делото. Затова искането на касаторката за заличаване на това отбелязване е намерено за неоснователно. В подобен смисъл е и задължителната практика на ВКС - напр. опр. по ч.гр.д. №723/09 г. на първо г.о., по ч.гр.д. №1690/13 г. на второ г.о. и др. В последното е посочено: „Вписването на исковата молба брани ищеца от правните последици на извършените от ответника последващи разпоредителни сделки с имота, като обвързва последващите приобретатели със силата на пресъдено нещо на решението. Вписването на исковата молба има защитно действие до изтичане на шесмесечния срок за вписване на решението, с което искът е уважен. Ако делото е прекратено или искът е отхвърлен защитното действие на вписването на исковата молба отпада с влизане в сила на съдебния акт и то независимо дали самото вписване е заличено по реда на чл. 13 ПВ”. Съображения за същото са изложени и в определението на съдията по вписванията от 18.03.13 г..
Останалите въпроси в изложението към частната касационна жалба са неотносими към изводите на въззивния съд и към данните по делото – касаторката продължава да твърди, че отбелязаното решение за прекратяване на производството по исковата й молба не е влязло в сила /макар ГС да е констатирал обратното/, че не е извършена проверка дали решението е акт, който подлежи на вписване, респ.-отбелязване / макар ГС да е изложил съображения за това/ и дали е допустимо да се отбележи по молба на ответника по иска / макар ГС да се е позовал на субсидиарното приложение на правилата за нотариалните производства по ГПК/.
Поставените въпроси не са от значение за спора, с оглед данните по делото и изводите на въззивния съд, и не представляват общо основание за допускане на обжалването по см. на чл.280, ал.1 ГПК според приетото в ТР №1/19.02.10 г. Не се установява и конкретно противоречие на обжалваното определение с цитираната и представена от касаторката практика на ВКС, а напротив - изводите на ГС съответстват на задължителната такава, цитирана по-горе..
Затова обжалване на въззивното определение не следва да се допуска и ВКС на РБ, трето гр. отд.

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение на Градски съд С. по ч.гр.д. №9439/13 г. от 16.09.13 г.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: По искане за поправка на ОФГ на определението на ВКС
Ново мнениеПубликувано на: 03 Юли 2015, 09:52 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 14 Дек 2009, 10:59
Мнения: 447
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 177

ГР. С., 27.02.2014 г.


Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 20.02.14 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

Като разгледа докладваното от съдия И. ч.гр.д. №7683/13 г., намира следното:

Производството е по чл.247 и 250 от ГПК.
Постъпила е молба от частната жалбаподателка В. М. за допълване и поправка на очевидни фактически грешки, допуснати в постановеното от ВКС определение по делото от 17.01.14 г., с което по реда на чл.274, ал.3 ГПК не е допуснато касационно обжалване на посоченото въззивно определение.
Молбата се разглежда от постановилия акта, чиято поправка и/ или допълване се иска, съд – чл.247, ал.1 и чл.250 ГПК, и искането на молителката за разглеждането й от друг състав е неоснователно. Делото е разпределено на този състав на ВКС, трето гр. отд. по реда на случайното разпределение, видно от приложения протокол и молителката не е възразила срещу разглеждането с основания по чл.22 ГПК.
Молбата е неоснователна – видно от съдържанието й, с нея молителката се домогва да постигне разглеждане по същество – с посочване и обсъждане на конкретните съдебни актове, и уважаване на частната й касационна жалба. Това не може да стане по реда на допълването и поправката на очевидна фактическа грешка, тъй като определението по чл.274, ал.3 от ГПК в случая съдържа произнасяне само по предпоставките за допускане на обжалването – ТР №1/19.02.10 г.
В практиката на ВКС ясно е посочено, че е недопустимо по реда на допълване и/или поправка на очевидна фактическа грешка да се внася промяна в решаващите изводи на съда и изхода на производството /вкл. при допускане на обжалването, както е в случая/. В този смисъл е например р. по гр.д. №2373/13 г. на второ г.о. на ВКС, в което е прието , че: „Чрез допускане поправка на очевидна фактическа грешка, не може да се замести вече формирана и изразена в съдебния акт воля на съда. Подмяната на вече изразената воля на съда, която би обусловила различен правен резултат, е недопустимо от гл. т. производството по чл. 247 ГПК”.
Молбата е неоснователна и ВКС на РБ, трето гр. отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на В. М. за допълване и поправка на очевидна фактическа грешка в постановеното по делото определение от 17.01.14 г.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов