КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 24 Апр 2024, 02:17

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: вписване на ИМ и чл.6 от ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 09 Апр 2015, 15:10 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 26 Апр 2010, 10:55
Мнения: 297
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 98

гр. София, 08.04.2015 год.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, ІІ гражданско отделение, в закрито заседание на шести април две хиляди и петнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ГЕРГАНА НИКОВА

като разгледа докладваното от съдията Николова ч. гр. д. № 1663/2015 год. по описа на Върховния касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК, образувано по частната жалба на Г. И. Й., чрез адв. Е.. Е., против определението от 16.02.2015 год. по гр. д. № 37/2015 год. на Пернишкия окръжен съд. С него е потвърдено определението от 5.12.2014 год. на съдията по вписванията при Пернишкия районен съд, с което е отказано вписване на исковата молба на Г. И. Й. по гр. д. № 4785/2014 год. на Пернишкия районен съд, по заявлението му с вх. № 4914 от 5.12.2014 год.
Жалбоподателят поддържа становище за незаконосъобразност на определението с молба за отмяната му.
Преди да разгледа по същество частната жалба, касационният съд следва да се произнесе по допустимостта на касационното обжалване, съгласно чл. 274, ал. 3 ГПК, във вр. с чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като се обжалва въззивно определение, с което е дадено разрешение по същество на производството по вписване на искова молба, т. е. налице е хипотезата на чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК.
В приложеното към жалбата изложение се поддържа основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК по поставения като релевантен въпрос този относно правомощието на съдията по вписванията да проверява редовността на акт, чието вписване е наредено от съда. Произнасянето по него е в противоречие с т. 6 на ТР № 7/2013 год. по т. д. № 7/2012 год. на ОСГТК на ВКС, както и с представените две определения на ВКС, постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК - № 516 от 1.07.2014 год. по ч. гр. д. № 3668/14 год., ІІІ г.о. и № 486 от 14.07.14 год. по ч. т. д. № 1814/14 год., ІІ т. о. В тях е прието, че в хипотезата, в която съдът е разпоредил вписване на исковата молба съдията по вписванията не може да преценява нейната редовност.
Съобразявайки доводите на жалбоподателя и данните по делото, настоящият състав намира, че не е налице горното основание за допускане на касационното обжалване на въззивното определение на окръжния съд. Съображенията за този извод са следните :
За да потвърди отказа на съдията по вписванията да впише исковата молба на жалбоподателя за делба на съсобствен с ответниците по нея имот, въззивният съд приел, че действително съдията по вписванията не може да проверява редовността на акт, изхождащ от съда или чието вписване е наредено от съда. В този смисъл е и задължителната съдебна практика, представена към изложението по частната касационна жалба. Настоящият случай обаче не е такъв, тъй като заявлението за вписване на исковата молба е подадено от жалбоподателя, по което е образувано и производството за вписване. То не е въз основа на акт, изхождащ от съда, разпореждащ вписване, поради което и съдията по вписванията е длъжен да провери молбата за съответствието й с правилото на чл. 6 ПВп. Тази проверка не съставлява такава за редовност на исковата молба съгласно чл. 127 и сл. ГПК, което е правомощие на съда, пред който е подададена същата. Като е намерил, че представената за вписване искова молба не съдържа изискваното от разпоредбата на чл. 6 ПВп съдържание относно идентификация на страните и имота – чл. 6, ал. 1, б. „а” изисква посочване на ЕГН на страните и б. „г – цената на имота или на правото, съответно удостоверявания материален интерес, въззивният съд потвърдил постановения отказ за вписването й като правилен. Позовал се е на чл. 12 ПВп, както и на приетото в т. 6 от ТР № 7/13 на ОСГТК на ВКС.
По изложените съображенията на въззивния съд, че не се касае до вписване на акт, изхождащ от съда или чието вписване е наредено от съда, поставеният от жалбоподателя въпрос са явява неотносим, тъй като не е обусловил решаващия извод за потвърждаване на отказа за вписване на исковата молба. Процедурата по вписване или отбелязване по чл. 11 ПВп на исковите молби е уредена в чл. 12 ПВп – за да се извърши вписването или отбелязването се представя подадената в съда искова молба, по която е събрана държавна такса за образуване на дело, както и препис или препис-извлечение от молбата. Исковата молба трябва да отговаря на изискванията на чл. 6, като проверката за това е в правомощията на съдията по вписванията. Тази проверка е различна от проверката за редовност на исковата молба, съгласно чл. 129, ал. 1, вр. с чл. 127 ГПК, като обстоятелството, че по последната е образувано дело не означава имплицитно и редовност по чл. 6 ПВп, нито означава, че съдът е наредил вписването, с което съдията по вписванията следва да се съобрази. В подкрепа на горния извод е и разпоредбата на чл. 114, ал. 2 ЗС, съгласно която ход на делото не може да се даде докато подлежащите на вписване искови молби не бъдат вписани. В този смисъл е указанието на съда, пред който жалбоподателят е подал исковата си молба, да я впише, като при предприемане на последното същият има задължението да представи искова молба, подлежаща на вписване, т. е. със съдържанието, изисквано от чл. 6 ПВп.
С оглед на горното, въззивният съд в обжалваното определение не се е произнесъл по поставения в изложението въпрос, тъй като от фактическа страна въз основа данните по делото е приел, че не се касае до вписване на акт, изхождащ от съда или чието вписване е наредено от съда, за да се обсъжда въпроса за правомощията на съдията по вписванията.
Обуславящите изводите на въззивния съд въпроси са за редовността на представената за вписване искова молба и съответно отказ да се впише такава при липса на изискващото се съдържание относно идентификацията на страните и имота. Отделно от това следва да се посочи и, че изводът му кореспондира и с представеното ТР № 7/13 год. на ОСГТК на ВКС, т. 6, макар и това съображение да е относимо по съществото на спора, а не по допустимостта на произнасянето. Тъй като в случая не е налице общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК – произнасяне по правен въпрос, който е обусловил решаващата воля на съда, това е достатъчно основание за недопускане да касационно обжалване на въззивното определение.
Водим от горното и на основание чл. 288 ГПК, настоящият състав на ВКС, ІІ гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 126 от 16.02.2015 по гр. д. № 37/2015 год. на Пернишкия окръжен съд, по подадената от Г. И. Й., чрез адв. Е.. Е. частна касационна жалба против него.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов