КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Мар 2024, 19:02

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: статута на паркоместата - законодателни промени ...
Ново мнениеПубликувано на: 14 Дек 2010, 14:44 
Здравейте
Не съм юрист, но изчетох темата и ме заинтригува как се развиха нещата, защото и аз имам същият "битов" проблем.
Аз доколкото разбирам, инвеститорът с разрешението за право на строеж, придобива и всички вещни права върху паркоместата, дори самите парко места да не са вещи.
Така в процеса на самият строеж, инвеститорът продава обособени части от сградата и полагащите й се идеални части. Тъй като паркоместата неможе да продаде, то в края на проекта, остава собственик на едно голямо помещение, наричано подземен гараж.
И от тук на татък, започват спорове, битки и битовизъм.
От друга страна законодателя, императивно е наложил за всяка сграда, колко и какви по площ паркоместа да има. Собствениците на апартаменти от една страна са собственици, някой от тях и инвеститори, имат собственост, а няма къде да паркират. Мисля че е напълно ясно че в насточщето до всеки имот се стига с автомобил и това го приемаме за неоспоримо. Ето защо те паркират извън сградата и закона непостига целта си. От друга страна инвеститора като монополист в гаражното помещение, злоупотребява с това си положение, изисква високи цени за наем и гаража си стои празен.
Ето и въпроса ми:
Не е ли редно, след като законодателя е наложил императивно всяка сграда да има парко- места, то по презумция всяка продадена обособена част да включва и съответния брой паркоместа. А отделно съсобствениците на ОС да решат кой точно къде да паркира.
Съжалявам ако съм ядосал някого с въпроса си, но докато собственика на гаражите не извика паяка за да ми отнесе колата и да се наложи с цената, незнаех че съществува такъв проблем
Благодаря за отговора.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: статута на паркоместата - законодателни промени ...
Ново мнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 00:35 
Здравейте,случайно влязох в сайта и вашата дискусия много ме заинтригува.Първо искам да уточня , че не съм юрист,затова искам да ми обясните следния казус:Моята приятелка ,която преотстъпи право на строеж -суперфиция - жилищна сграда с подземни гаражи и парко места запази пълната собственост върху терена си ( тя е едноличен собственик на терена- няма братя или сестри, родителите са починали) .Казусът е следния ,тъй като поземните гаражи реално излизат извън размерите на жилищната сграда към дъното на парцела ,тоест кота нула отзад в двора се явява и таван на подземните гаражи , терен на собственика ли е или е идеална част от сградата ?Като цяло кой е собственик на дворното място -разбирай парко места ? Тя е обещетена и с всичките три надземни гаража(проход само за автомобили и три гаража) ,които се намират в сградата отдзад . Моята приятелка и нейния адвокат приемат , че кота нула е терен и двора е нейна собственост.Другите собственици смятат ,че това е таван на подземните гаражи и е неразделна част от сградата ,съответно имат и.д и имат право да паркират в дъното на парцела.Затова тя насипа 2/3 от задния двор с 10 см пръст за да се отдели от подземните гаражи .Кой е прав и кой е крив,това е въпросът .И как може да запази двора си?Едно уточнение ,тя разреши на строителя да направи подземни гаражи отдолу почти по целия терен ,за да му направи услуга да покрие изискването за брой паркоместа.Той пък и е подписал нотариално ,че няма никакви претенции към задния двор и напълно си спазва спогодбата.Спорът е с новите собственици в сградата. Предварително Благодаря!Е.Р


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: статута на паркоместата - законодателни промени ...
Ново мнениеПубликувано на: 18 Дек 2011, 19:23 
Щом приятелката Ви е отстъпила правото на строеж за цялата жилищна сграда, в това число и за подземния гараж, нейна остава само "голата собственост" върху земята и само тези обекти, за които с нотариален акт си е запазила правото на строеж или не са й прехвърлени с нотариален акт. Т.е., не може да има претенции за друго, освен за това, с което е обезщетена, и никакво насипване с пръст не може да помогне.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов