КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 19 Апр 2024, 08:02

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Даване вместо изпълнение и чл. 25, ал. 9 ЗННД
Ново мнениеПубликувано на: 07 Мар 2012, 15:52 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 14 Дек 2009, 10:59
Мнения: 447
ОПРЕДЕЛЕНИЕ №
гр. Варна, 13.01.2012г.

Варненски окръжен съд в закрито съдебно заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: М. С.
ЧЛЕНОВЕ: Р. С.
мл.с. Н. С.

като разгледа докладваното от съдията С. ч. гр. дело № 2664/11г., намира следното:

Производството е образувано по частна жалба на „Д.” ЕООД, гр. С., ЕИК ***825114 срещу определение № 764 от 14.12.11г., постановено от съдия по вписванията при СВ-В. по вх. рег. № 29474/14.12.11г., с което е отказано вписване на НА № 47 с регистър 5834, т. ІV от 2011г. на нотариус Е. Д. с № 1*0 на НК, с район на действие ВРС. В частната жалба се твърди, че постановения отказ е незаконосъобразен, тъй като оформената с посочения нотариален акт сделка макар и да е възмездна, то по същата не е налице реално плащане – става въпрос за даване вместо изпълнение. Прехвърлителят по сделката не получава плащане, а намалява своето съществуващо парично задължение към приемателя със сумата, представляваща цена на имота. При това положение не е било налице и изискването на чл. 25, ал. 9 от ЗННД за деклариране, че сумата, посочена като цена на имота е действително уговореното плащане по сделката. Но дори и да се приеме, че е приложима посочената норма на ЗННД, то от съдържанието на акта отново става ясно, че страните изрично са се съгласили, че с подписването му, задължението на прехвърлителя към приемателя се намалява със сумата от 546.94лв. Отправеното искане е да се отмени обжалвания отказ и да се разпореди вписване на посочения нотариален акт, заедно с всички произтичащи от това последици.

В мотивите на обжалваното определение за отказа е посочено, че в нотариалния акт, чието вписване е било поискано, е обективирана разпоредителна сделка за продажба на недвижим имот. При това положение според съдията по вписванията е било налице изискването на чл. 25, ал. 9 от ЗННД – участниците в нотариалното производство да декларират в извършвания акт, че сумата посочена в него, е действително уговореното плащане по сделката. В нотариалния акт не се съдържа такъв текст, поради което е прието, че не отговаря на изискванията на закона и на осн. чл. 32а от ПВ е постановен обжалвания отказ. В допълнително депозирано от съдията по вписванията становище по частната жалба е посочено, че нормата на чл. 25, ал. 9 от ЗННД е императивна и за нейното прилагане се следи служебно. Същата не може да се тълкува нито стеснително, нито разширително - тя се прилага във всички случаи на възмездни сделки. Не е въведено и понятието „реално плащане”, за да се приеме, че настоящия случай е изключен от приложението на посочената норма на закона.

Частната жалба е подадена в срок против подлежащ на обжалване акт, от субект с наличието на надлежна активна процесуална легитимация и при удовлетворяване изискванията за представителна власт, поради което частната жалба е допустима, а по същество е неоснователна по следните съображения:

Молбата, с която е сезиран съдията по вписванията е за вписване на НА № 47 с регистър 5834, т. ІV от 2011г. на нотариус Е. Д. № 1*0 на НК, с район на действие ВРС, с който е оформен договор, по силата на който И. С. С. прехвърля правото на собственост върху подробно описан недвижим имот в полза на „Д.” ЕООД , чрез даване вместо изпълнение, в изпълнение на договор за заем от 30.12.10г., договор за продажба на парично вземане от 07.12.11г. и Споразумение от 08.12.11г., за сумата от 546.94лв. Посочено е, че данъчната оценка на имота е 546.94лв., както и че страните се съгласяват, че с подписване на нотариалния акт, задължението на прехвърлителя И. С. С. към приемателя „Д.” ЕООД по договор за заем от 30.12.10г., договор за продажба на парично вземане от 07.12.11г. и Споразумение от 08.12.11г., се намалява със сумата от 546.94лв. Действително в нотариалния акт липсва деклариране от участниците в нотариалното производство, че сумата, посочена в него, е действително уговореното плащане по сделката.

За да се произнесе по настоящия казус, съдът съобрази следните обстоятелства:

В мотивите на законопроекта, с който са предложени създаването на ал. 9 и ал. 10 от чл. 25 и на чл. 25а от ЗННД е посочено, че същият е в съответствие с препоръки на Европейската комисия за предприемане на законодателни мерки за предотвратяване възможностите за използване на сделките с недвижими имоти за целите на изпирането на пари, както и за противодействие на корупцията и имотните измами. Целта на същия според вносителя му е да се създадат гаранции относно достоверността на плащанията по сделки с недвижими имоти, както и получаването на дължимата сума от страната по сделката. Този режим според законодателя ще препятства и възникването на съдебни спорове между страните, което ще допринесе за обезпечаване на правната сигурност при възмездни сделки с недвижими имоти. Освен това целта е да се предотврати укриването на истинската цена при сделките с недвижими имоти, за облагане с данък при придобиване на имущество по възмезден начин по действително уговорената цена, за изясняване произхода на средствата по сделката. От стенограмата от обсъжданията на проекта на ЗИД на ЗННД (№ 902-01-45 от 18.11.09г. на 41-во НС и от 11.03.10г.) отново явстват поставените по-горе цели, като съвсем основателно е поставен въпроса за щироката формулировка на нормата на чл. 25, ал. 9 от ЗННД, включваща всички възмездни сделки /изказванията на народния представител проф. Л. Корнезов/.

В настоящия случай оформената с нотариалния акт сделка е datio in solutum – даване вместо изпълнение /вместо връщане на парична сума по договор за заем, длъжникът прехвърля правото на собственост върху недвижим имот, с което страните се съгласяват, че се погасява паричния дълг до посочения в нотариалния акт размер, който в случая е равен на данъчната оценка на имота/. Приетото и в доктрината становище /проф. Ангел Калайджиев, „Облигационно право”, Обща част, изд. „Сиби”, 2007г., стр. 241 и сл./ е, че този договор /съглашение/ е възмезден и има транслативен характер, като неговото основание е solvendi causa /погасяване на старото задължение/. Това съглашение е самостоятелно и за него по аналогия се прилагат някои от правилата за продажбата и новацията – по арг. от чл. 65, ал. 2 от ЗЗД. Същото обаче се различава от продажбата и замяната по своето основание /при тях е acquirendi causa/, както и от новацията – тя има за цел едно вземане да се замести с друго, а не да длъжникът да се счита, че погасява с различно от дължимото /както е при даването вместо изпълнение/. При последното се предпоставя, че е налице действително възникнало облигационно правоотношение с конкретно определени правни субекти и действително и изискуемо задължение, чието изпълнение страните са уговорили, че ще стане с нещо друго от предварително установеното /в случая вместо плащане на парична сума – прехвърляне на недвижим имот, чиято стойност намалява паричното задължение/. Или, действително в настоящия случай плащане по сделката, оформена в процесния нотариален акт, няма. Подобен ще е и случая, при който се сключва договор за покупко-продажба на недвижим имот, но страните вписват в нотариалния акт, че купувачът вместо плащане на уговорената цена, извършва прихващане с вземането си към продавача по друго правоотношение – плащане към момента сключване на договора или впоследствие отново няма.

Друг пък е случая при алеаторните договори за прехвърляне на имот срещу задължението за издръжка и гледане – отново е налице възмездна сделка, при която плащане на парична сума няма поради характера на дължимата престацията на приобретателя. Така е и при договора за замяна, при която страните не са уговорили уравнение с парична сума за горницата над стойността на едната заменяна вещ или право.

Горните примери сочат на наличието на хипотези, при които при възмездни сделки, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или погасяват вещни права върху недвижими имоти, плащане на парична сума по сделката няма. Въпросът тогава е дали същите са обхванати от хипотезата на чл. 25, ал. 9 от ЗННД и участниците в тези нотариални производства са длъжни да декларират, че сумата, посочена в него е действително уговореното плащане по сделката. И ако налагащия се отговор, касаещ примерите за замяната и договора за издръжка и гледане, е очевиден – не е необходимо при тези договори такова деклариране, то за другите случаи следва да се приложат различните начини за тълкуване на неясната правна норма.

От една страна обичайното значение на думата „плащане” е погасяване на задължение чрез предаване на пари /езиково тълкуване/. В подкрепа на това, че думата „плащане” в ал. 9 на чл. 25 от ЗННД е употребена именно в този й обичаен смисъл е и нормата на ал. 10 от същия член, приета заедно с нормата на ал. 9. Все в подкрепа на този извод е и обстоятелството, че тези норми са приети след приемане и във връзка със целите, довели до приемането на Закона за ограничаване на плащанията в брой ДВ, бр. 16 от 22.02.2011г. /правилата на системния начин на тълкуване – съчетаване на няколко текста и икономия на закона/.

Наред с това нормата на ал. 9 е в чл. 25 от ЗННД, чието именуване е „опазване правата и интересите на страните” /правилата от системното тълкуване „a rubrica” и „pro subjecta materia”/. Действително в чл. 25 са изброени задълженията на нотариуса по изследване на факти и извършване на действия, свързани с обезпечаване стабилността на изповядвания акт, така че да не бъдат накърнени правата и интересите на участниците в това производство, както и на другите правни субекти, участващи в гражданския оборот. Това безспорно показва една от целите на законодателя, прокламирани и в мотивите към този законопроект - получаването на дължимата сума от страната по сделката и създаването на гаранции относно достоверността на плащанията по сделки с недвижими имоти /правилото от системното тълкуване – ratio legis (целта на закона)/. От друга страна обаче следва да се държи сметка и за другите цели на въвеждането на тази правна норма - да се предотврати укриването на истинската цена при сделките с недвижими имоти, за облагане с данък при придобиване на имущество по възмезден начин по действително уговорената цена, за изясняване произхода на средствата по сделката. Или, следва да се приеме, че хипотезата на чл. 25, ал. 9 от ЗННД обхваща случаите на изповядване на възмездни сделки, имащи за предмет вещни права върху недвижим имот /с които тези права се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват/, както когато характера на престацията на приобретателя е парична, така и когато е с конкретен паричен измерител към момента на сделката /вкл. и като възникнало насрещно вземане по друго правоотношение между страните, с което се извършва прихващане/. А ал. 10 на чл. 25 от ЗННД ще влезе в действие само в първия от двата случая, когато плащането е при или след сключване на сделката.

Именно последното дава основание на настоящия съдебен състав да приеме, че и в настоящия казус, макар и да липсва уговорено плащане на парични средства, то страните са били длъжни да направят декларацията по чл. 25, ал. 9 от ЗННД. Такава декларация липсва, макар и да има уговорка в т. ІІІ от нотариалния акт, че задължението на прехвърлителя по заемното правоотношение се намалява именно със стойността на имота, равна на данъчната оценка /това касае вътрешните отношения между страните, но не дава възможност при симулация на това изявление да се постигнат последиците при невярно деклариране/. Обжалвания отказ като законосъобразен следва да се потвърди, поради което съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба от на ”Д.” ЕООД, гр. София, ЕИК ***825114 срещу определение № 764 от 14.12.11г., постановено от съдия по вписванията при СВ-В. по вх. рег. № 29474/14.12.11г., с което е отказано вписване на НА № 47 с регистър 5834, т. ІV от 2011г. на нотариус Е. Д. с № 1*0 на НК, с район на действие ВРС.

Определението не подлежи на обжалване по арг. от чл. 274, ал. 4 вр. чл. 280, ал. 2 от ГПК.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов