КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 19 Мар 2024, 05:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 10:07 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Колеги, вече втори път се сблъсквам с такъв случай - наложена е възбрана за обезпечение на иск. Делото е образувано и се движи нагоре надолу по инстанциите. Този срещу когото е наложена възбраната почива. Има ли тази възбрана действие спрямо наследниците му. Те дори още не са конституирани по делата, които се водят и заради, които е наложена обезпечителната мярка.
Да допълна въпроса си - могат ли наследниците въпреки наличието на възбраната да се разпоредят с възбранения имот и ако да попада ли това разпореждане и имота под нормите на 452 и 453 ГПК.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 10:38 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 461
Димитър Каранедев написа:
Колеги, вече втори път се сблъсквам с такъв случай - наложена е възбрана за обезпечение на иск. Делото е образувано и се движи нагоре надолу по инстанциите. Този срещу когото е наложена възбраната почива. Има ли тази възбрана действие спрямо наследниците му. Те дори още не са конституирани по делата, които се водят и заради, които е наложена обезпечителната мярка.
Да допълна въпроса си - могат ли наследниците въпреки наличието на възбраната да се разпоредят с възбранения имот и ако да попада ли това разпореждане и имота под нормите на 452 и 453 ГПК.



По ред. Наследниците се явяват универсални правоприемници и ако не се откажат от наследството, са обвързани с всички процесуални действия по делото. Би трябвало да ги конституират като страна, ама знае ли се? От неизпълнението ще пострада самия исков процес.
Никога не съм смятал възбраната за пречка длъжника да се разпорежда с имота си. Не случайно ГПК говори за непротивопоставимост на впоследствие вписани актове /права/ чл.453, ал.1. Което ме навява на мисълта, че самият акт ще бъде относително недействителен, само по отношение на кредиторите.
Може да се помисли и върху следното.... въпреки, че вписванията се водят по персонални партиди, самата възбрана се налага за конкретен имот и считам, че който и да се разпореди с възбранения имот 453 си бачка...


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 10:49 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Горе-долу и за съм на това мнение с тази разлика, че тези 452 и 453 ГПК на практика елиминират действието на 451. Длъжинак хем е лишен от правото да се разпорежда с възбранения имот, хем пък в следващите текстове директно му се признава правото да се разпорежда.
Аз има ли възбрана не вписвам сделка с възбранения имот - още в началото преди повече от девет год. правих такъв отказ за вписване - потвърдиха ми го и от тогава има ли възбрана дори нотариусите отказват да изповядват сделки.
Но през март са ме "прескочили" :cry:
ИД- наложена възбрана - разпореждане с възбранения имот от длъжника - стига се до публична продан - ДСИ наново прави проверка и се вижда, че имоът е очужден - сега ДСИ е в шаш - какво да прави?
Опитвам се да обясня че взискателя има правата по 452, но .....


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 10:53 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 461
В момента, не мога да цитирам, обаче има практика на върховния съд, че при разпореждане, отпада и несеквируемостта по ГПК/ДОПК/.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 13:10 
Offline
Модератор
Модератор

Регистриран на: 19 Авг 2009, 09:18
Мнения: 73
Според мен възбраната си тежи върху определен имот - независимо от последващи промени в собствеността на имота(дали има разпореждане с него или починал собственик и съответно наследяване) възбраната си я има.

Вписаната възбрана не е пречка за разпореждане с имота - нека длъжникът си носи нак.отговорност. Но според мен не е наше задължение да следим дали има вписани възбрани.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Действие на възбраната спрямо наследниците на длъжника
Ново мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 14:19 
Хафизе Адем написа:
Според мен възбраната си тежи върху определен имот - независимо от последващи промени в собствеността на имота(дали има разпореждане с него или починал собственик и съответно наследяване) възбраната си я има.

Вписаната възбрана не е пречка за разпореждане с имота - нека длъжникът си носи нак.отговорност. Но според мен не е наше задължение да следим дали има вписани възбрани.




Никъде в закона няма установно,че е забранено да се извърши продажба на недв.и. с наложена възбрана това не е смисъла на възбраната(да го извади от гражданския оборот),просто няма логика.Тоз който КУПУВА вече да си отваря очите РЕГИСТРИТЕ СА ПУБЛИЧНИИ (до колкото знам :lol: )


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов