КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 27 Апр 2024, 10:27

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: доброволна делба
Ново мнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 12:19 
Здравейте !

Аз съм току-що дипломирал се юрист, а съответно и съвсем без никакъв опит... Затова се нуждая от съвет относно доброволна делба, по която роднините ми възложиха да оформя документацията, с презумпцията, че щом съм завършила право, трябва да знам как да го направя. За жалост имам само бегли теоретични познания по въпроса, почерпени от учебника по Граждански процес на проф. Живко Сталев. Както се досещате, те са крайно недостатъчни, за да се справя...Затова, ако някой има представа как се оформя подобен документ, нека ми пише...Благодаря предварително !
Искам само да добавя, че въпросната доброволна делба е необходима, тъй като предстои регулация на съсобствения имот, а ние като наследници не можем да предприемем никакви действия по този въпрос, без да е ясно коя точно част от него е наша. Уж помежду си всички знаят коя част на кого е, но и геодезистите, и нотариусите казаха, че е необходима делба преди да се прави каквото и да било...


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: доброволна делба
Ново мнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 12:20 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Щом говорите за регулация приемам, имотът е в урбанизирана територия.
При извършването на доброволна делба на неурегулирани поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, следва да се спазват задължителните изисквания за минимални размери на всеки обособен имот, съгласно Закона за устройство на територията -чл. 19 и чл. 202, като минимални отклонения са допустими в зависимост от стопанските, техническите или теренни условия - доброволната делба е възможна само ако са спазени изискванията за минимална големина на парцелите по ч. 19 от ЗУТ, а именно:
- за градовете: лице на парцела най-малко 14 метра и 300 м² повърхност
- в курортни зони - лице на парцела най-малко 16 метра и 500 м² повърхност
- във вилни зони - лице на парцела най-малко 18 метра и 600 м² повърхност
- в села с равен терен - лице на парцела най-малко 16 метра и 500 м² повърхност; при спецефични терени, стопански условия и главни улици - лице на парцела най-малко 14 метра и 300 м² повърхност.
- в села със стръмен терен - лице на парцела 12 метра и площ 250 м².
Допустимо е съгласно ал. 3 на чл. 19 ЗУТ тези размери да бъдат намалявани най-много с 1/5 при определени условия.
От общинската администрация се снабдявате с удостовеление за поделяемост на имота - това ще послужи и за база при изготвянето на проекта за делба, а после и за самия договор - писмен с нотариална заверка на подписите - чл. 35 ЗС, което не изключва възможността да се наприви и с нотариален акт - в този случай просто таските ще излязат доста повече.
Нотариусът изисква следните документи в деня на подписване на договора:
* документи, доказващи собствеността;
* удостоверение за наследници;
* проект за разделяне на имота, който се изготвя от техническата служба към съответната община/район или Службата по Геодезия, картография и кадастър;
* удостоверение за данъчна оценка на имота.
Договорът се подписва от всички страни пред нотариуса, след което се вписва в Службата по вписванията.
Всяка от страните регистрира новообразувания собствен имот в Службата по Геодезия, картография и кадастър.

Други важни въпроси при доброволната делба:
* имотът е реално поделяем и може да бъде обособен в равностойни дялове, равни на броя на съделителите.
* имотът не може да бъде разделен по описания начин, но съделителите имат воля за това - отношенията между тях трябва да се уредят с подписването на една спогодба – двустранен възмезден договор, уреден в чл.365-367 от ЗЗД - тази спогодба като правилото е част от ДДД и се оформя в него.

Доброволната делба ще бъде нищожна, ако при извършването й бъде изключен някой от съсобствениците или пък при участието на всички съсобственици вземе участие и несъсобственик.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: доброволна делба
Ново мнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 12:25 
Хиляди благодарности, колега ! Отговорът е доста изчерпателен, но въпреки това имам неприятното усещане, че ще се наложи да задавам допълнителни въпроси, тъй като процедурата е затрупана с бюрократични изисквания, а както всички знаем, администрацията ни не е от най-бързите :( ... Но съм наистина благодарна за съпричастността към проблема ми...


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: доброволна делба
Ново мнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 12:36 
И аз имам въпрос. Аз съм в същата позиция като valdelina, но става въпрос за делба и уравняване на дяловете. НАследството се състои от гори и земеделски земи, които наследниците са решили да оставят в режим на съсобственост и къща и апартамент, които всеки наследник да вземе. Подали са заявление за данъчна оценка на къщата и апартамента.
1. Може ли да се разделят само апартамнта и къщата,а горите и земите да остана съсобствени. Ако да - трябва ли данъчна оценка и за тях?
2. Пазарната цена на имотите е по-висока от данъчната оценка. Как се доказва тя?
3. Ако се споразумеят страните на доброволна делба, може ли да се впише законна ипотека? 168 ЗЗД - изглежда, че може


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: доброволна делба
Ново мнениеПубликувано на: 08 Окт 2009, 12:41 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
m_polly написа:
И аз имам въпрос. Аз съм в същата позиция като valdelina, но става въпрос за делба и уравняване на дяловете. НАследството се състои от гори и земеделски земи, които наследниците са решили да оставят в режим на съсобственост и къща и апартамент, които всеки наследник да вземе. Подали са заявление за данъчна оценка на къщата и апартамента.
1. Може ли да се разделят само апартамнта и къщата,а горите и земите да остана съсобствени. Ако да - трябва ли данъчна оценка и за тях?
2. Пазарната цена на имотите е по-висока от данъчната оценка. Как се доказва тя?
3. Ако се споразумеят страните на доброволна делба, може ли да се впише законна ипотека? 168 ЗЗД - изглежда, че може

1. Да, по второто НЕ.
2. С оценка от вещо лице.
3. Да, ако не е наплатено изцяло уравнението в пари.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов