КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 19 Апр 2024, 14:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 12:40 
Здравейте,

Въпросът е много сложен, поне за мен и ме тормози от месеци. Свързан е и с имотните измами и с представителството и с вписването на исковата молба.

Казусът е следния:

Човекът има сериозни психически проблеми, но не е поставен под запрещение. Ще го наричам за краткост “Лудия”. Не е и лекуван. На практика луд, но юридически съвсем дееспособен. Човекът притежавал апартамент. Апартаментът станал обект на измама, т.е. човекът, както си е луд е прилъган от някого да го продаде, като онзи офейкал с парите. Имаме слаба следа към измамника. Лудият все още е във владение, но сделката е станала преди 5 години, а единствения начин да се върне апартамента е съдебен иск, в което производство да се докаже, че човекът към датата на сделката не е знаел какво прави.

Знаем, че купувачът прави постъпки да се разпореди с имота и искаме да впишем искова молба.

Бащата на човека е още жив. Въпросът е как да стане упълномощаването? Как да представим пълномощно от този, за когото ще твърдим, че е луд? Не можем да чакаме процедура по запрещение, защото няма време.

Накратко, как можем при това положение да впишем възбрана или искова молба?


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:13 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Исковата молба ако подлежи на вписване, може да бъде вписана след завеждането /образуването/ на съответното дело и плащане на дължимата държавна такса. Възбрана можете да впишете, само под формата на обезпечение на бъдещ иск. Тази процедура е отново в полето на съответния съд. Относно процесуалното представителство, малко трудно може да се даде съвет, с оглед характера на евентуалното дело. По принцип, бащата може да бъде процесуален представител по пълномощие. Тези действия изискват съответните познания и опит. Съветът ми е да се консултирате с адвокат.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:29 
Здравейте,

Аз самият съм адвокат, а освен мен казусът бе разгледан и от още 4-5 колеги. Решение засега няма. Знам как да впиша исковата молба и знам как да обезпеча иска. Вторият вариант отпада, тъй като не вярвам да ми се допусне обезпечението. Освен това дори да го допусне, ще имам месец да заведа иска, та пак остава въпроса.

Проблемът е, че не мога да впиша искова молба, с която да представя адвокатско пълномощно, което е подписано от лице, за което по същество ще твърдя, че е недееспособно и не знае какво подписва.

Въпросът ми е дали има други, макар и обходни начини по специални закони да спра евентуално разпореждане докато трае процедурата по запрещението.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:57 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
Да го поставите под запрещение :?:
но и то изисква време ...


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 24 Авг 2009, 13:59 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 469
Casamia написа:

Въпросът ми е дали има други, макар и обходни начини по специални закони да спра евентуално разпореждане докато трае процедурата по запрещението.


В момента не се сещам....... :?


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 25 Авг 2009, 05:18 
Offline
Аватар

Регистриран на: 04 Мар 2010, 09:24
Мнения: 20
Димитър Каранедев написа:
Да го поставите под запрещение :?:
но и то изисква време ...

И аз съм на токова мнение - открийте производство по поставяне под запрещение.
В произвоството може и да успеете да докажете, че не е разбирал свойството и значението на постъпките си още в оня минал период


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 28 Апр 2011, 14:12 
И аз имам подобен проблем. Искам да заведа бързо дело и да докажа, че лицето е било недееспособно в момента на продажбата, но без ОС няма как да ме упълномощи. Ако някой се сеща да пише.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Вписване на искова молба - процесуален въпрос
Ново мнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 13:07 
И аз имам същия проблем и утре ще подам ИМ от името на лице, което е с олигофрения, но не е поставено под запрещение, и мисля направо той да ме упълномощи, защото няма друг вариант на практика.Производство пред ОС ще ми отнеме някалко месеца, а давността ми изтича след 2 дни. какво мислите колеги


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов