КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Апр 2024, 08:00

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Възбрана върху чужд имот и върху несъществуващ имот
Ново мнениеПубликувано на: 02 Ное 2010, 16:08 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 16 Юли 2012, 09:16
Мнения: 154
Определение № 320 от 25.05.2010 г. на ВКС по ч. гр. д. № 271/2010 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Борислав Белазелков
чл. 180,

чл. 181 ЗЗД,

чл. 393 ГПК
--------------------------------------------------------------------------------
Производство по чл. 278 ГПК.
Обжалвано е определението на Софийския градски съд от 4.03.2010 г. по гр. д. № 12244/2009, с което е отхвърлена молба за допускане на обезпечение на паричен иск чрез налагането на възбрана върху недвижим имот.
Недоволни от определението са жалбоподателите С. Х. К. и С. К. К., които го обжалват в срок с оплаквания за незаконосъобразност, като считат, че неправилно въззивният съд е приел, че посоченият имот не е собственост на длъжника.
Ответникът по жалбата Е. И. Д. я оспорва, като счита, че представената справка от А. по вписванията не е подписана и е не годна да удостовери съдържащите с в нея обстоятелства.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение като констатира, че обжалваното определение е първоинстанционно и е постановено от въззивен съд, намира, че то подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд. Частната жалба е подаден в срок и е редовна.
Разгледана по същество жалбата е основателна.
За да постанови обжалваното определение въззивният съд е приел, че в ищецът в обезпечителното производство трябва да докаже, че имотът, чиято възбрана претендира, е собственост на ответника.
В нарушение на закона въззивният съд е приел, че в обезпечителното производство съдът проверява дали длъжникът е собственик на вещта, чието възбраняване или запориране се претендира, съответно - дали е титуляр на вземането, чието запориране се претендира. В закона не е уредено изискване да се прави такава проверка нито извършването й е необходимо.
В обезпечителното производство съдът не проверява дали длъжникът е титуляр на посоченото от ищеца вземане или собственик на посочената от ищеца вещ. Ако са налице предпоставките за допускане обезпечението по чл. 391 ГПК: наличие на обезпечителна нужда и наличие на убедителни писмени доказателства и/или представена гаранция по чл. 180 и 181 ЗЗД и липсват пречки по чл. 393 ГПК: ответник да е държавата, държавно учреждение (в т. ч. лечебно заведение по чл. 5, ал. 1 ЗЛЗ) или община и върху посоченото вземане не се допуска принудително изпълнение; съдът налага искания запор на вземане или исканата възбрана или запор на вещ.
Когато постановената от съда обезпечителна мярка е запор на вземане, тя се налага от съдебния изпълнител, който изпраща на третото задължено лице запорно съобщение (чл. 449, ал. 1, чл. 450, ал. 2, чл. 507, 515, 516 и 517 ГПК). Третото лице може да признае задължението си и да предаде дължимото на съдебния изпълнител (чл. 508 ГПК), а ако не стори това съдебният изпълнител възлага на кредитора вземането за събиране или вместо плащане (чл. 510 ГПК). Дали съществува запорираното и непризнатото вземане ще се установи в производството по суброгаторния иск (чл. 134 ЗЗД), който кредиторът може да предяви. За налагането на обезпечителната мярка запор на вземане е без правно значение дали то съществува и дали длъжникът е негов титуляр.
Когато постановената от съда обезпечителна мярка е запор на движима вещ, тя също се налага от съдебния изпълнител, който описва, оценява и предава за пазене посочената в изпълнителния лист движима вещ, ако я намери в държане на длъжника (чл. 465 ГПК). Ако вещта не се намери у длъжника, кредиторът може да поиска запориране на вземането на длъжника за връщане на вещта от третото лице, което я държи. За налагането на обезпечителната мярка запор на движима вещ е без правно значение дали сочената вещ съществува и дали длъжникът е неин собственик.

Когато обезпечителната мярка е възбрана на недвижим имот, тя се налага чрез вписването й в нотариалните книги по партидата на длъжника. Ако длъжникът е собственик на имота, вписаната възбрана ще породи действие и последващи разпоредителни сделки на длъжника с възбранения имот ще бъдат непротивопоставими на кредитора, по чието искане е наложена възбраната, както и на всички други присъединени кредитори (чл. 453 ГПК). Ако имотът е собственост на друго лице - различно от длъжника, вписаната възбрана няма да породи никакво действие, тъй като в нотариалните книги по партидата на действителния собственик няма да има никакво вписване. За налагането на обезпечителната мярка възбрана на недвижим имот е без правно значение дали соченият имот съществува и дали длъжникът е негов собственик.
Като не е съобразил изложеното, въззивният съд е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а исканата обезпечителна мярка - допусната без представяне на обезпечение, тъй като предявеният иск е подкрепен от убедителни писмени доказателства и е вероятно основателен в уважената от първоинстанционния съд част.


Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение


ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определението на Софийския градски съд от 04.03.2010 г. по гр. д. № 12244/2009.

ДОПУСКА исканата обезпечителна мярка ВЪЗБРАНА върху следния недвижим имот: ДВОРНО МЯСТО с площ 1.000 кв. м., съставляващо имот пл. н. 507, кад. лист 571 в местността "К", София, при съседи по скица: улица 487-ма, имот пл. н. 506, бивш блок на ТКЗС и имот пл. № 507а, за обезпечение на предявените от С. Х. К. и С. К. К. срещу Е. И. Д., ЕГН ********** искове по чл. 59, ал. 1 ЗЗД за сумата 8.307,00 лева със законната лихва от 10.02.2006 г. на основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 28 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов