КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 20 Апр 2024, 02:29

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: чл.264 от ДОПК
Ново мнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 15:03 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 26 Апр 2010, 10:55
Мнения: 297
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 19

гр.София, 13.01.2016 год.


Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в закрито съдебно заседание на седми януари две хиляди и шестнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
разгледа докладваното от съдията Декова
ч.гр.дело №4947 по описа за 2015 год.

Производството е по чл. 274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на нотариус И. И., рег.№134, срещу определение №553 от 16.07.2015г. по ч.гр.д. №506/2015г. на Окръжен съд – Перник, с което е потвърдено определение №35 от 20.05.2015г., постановено от съдия по вписванията при Районен съд – Перник, с което е отказано вписване на нотариален акт за дарение за недвижими имоти със запазване на вещно право на ползване от 20.05.2015г., депозиран в Служба по вписванията – [населено място] с молба вх.рег.№2205/20.05.2015г.
Частният жалбоподател твърди, че постановеният съдебен акт е неправилен и необоснован, и моли за неговата отмяна.
Частната касационна жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК, срещу обжалваемо определение, от легитимирана страна, която има интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.
Върховният касационен съд, състав на ІІІ гражданско отделение, при данните по делото, намира следното:
С определение №35 от 20.05.2015г., съдия по вписванията към Районен съд – Перник е отказал вписване в книгите за вписвания при Служба по вписванията – П., на нотариален акт за дарение на недвижими имоти със запазване на вещно право на ползване от 20.05.2015г., депозиран в Служба по вписванията – [населено място] с молба вх.рег.№2205/20.05.2015г., който договор е сключен между П. С. Л. и Н. П. В. от една страна като дарители и Е. П. С. от друга страна като дарен, по отношение на общо 10/12 идеални части /съответно 9/12ид.ч. и 1/12ид.ч./ от недвижими имоти – поземлен имот и построени в него сгради, находящи се в [населено място], подробно индивидуализирани в акта, като дарителят П. Л. си запазва вещното право на ползване върху недвижимите имоти, които дарява.
Съдията по вписвания е отказал вписване на нотариалния акт по съображения, че по преписката не са представени доказателства за липса на данъчни задължения по смисъла на чл. 264, ал. 1 ДОПК.
Пернишки окръжен съд е потвърдил постановения отказ за вписване на нотариалния акт по съображения, че съдията по вписвания осъществява контрол върху подлежащия на вписване акт само в рамките, установени от Правилника за вписванията /ПВ/, който нормативен акт определя кръга на неговите правомощия; че според разпоредбата на чл. 32а ПВ съдията по вписванията се произнася с определение за отказ, когато представеният за вписване акт не отговаря на изискванията на закона или не е акт, подлежащ на вписване и в този смисъл, съдията по вписвания следи и за спазване на императивната разпоредба на чл. 264, ал. 1 ДОПК. Съдът е приел, че дарителите следва да представят доказателства, че нямат непогасени, подлежащи на принудително изпълнение публични държавни и общински задължения, което обстоятелство следва да бъде удостоверено в данъчна оценка на недвижимия имот. Съдът е констатирал, че в представената по нотариалното дело данъчна оценка няма отбелязване дали дарителите имат съответно нямат непогасени задължения. Приел е, че следва да се вземе предвид, че в документа не е отразено, че прехвърлителката Н. В. притежава право на собственост и съответно задължения за имота. Съдът е приел, че представените декларации по чл. 264, ал. 3 вр. ал. 1 ДОПК не освобождават от задължение за представяне на данъчна оценка, с изискуемото от закона съдържание. Прието е, че от съдържанието на представеното с частната жалба писмо от 10.06.2015г. от Дирекция „Местни приходи и такси” - [община], се установява че дарителката Н. В. не е декларирала притежаваните от нея 1/12 идеални части от процесния имот, съответно данъчните служби не са изчислявали дължими данъци и такси.
В изложението на основанията за допускане на касационно обжалване частният жалбоподател сочи, че е налице основание за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.1 ГПК по въпросите: „за задължението на съда да обсъди всички правнорелевантни факти, от които произтича спорното право” и „изключват ли нормите на охранителното производство с жалбите да се представят доказателства за съществуващи факти към момента на постановяване на обжалвания акт”. Частният жалбоподател посочва, че като поставя тези въпроси има предвид, че : „ПОС по същество не е обсъдил представените с жалбата против отказа удостоверения с изх. №УД 001254/12.05.2015г. и изх.№УД 001255/12.05., издадени от Дирекция”МПТ” към [община]”. Доводите не кореспондират с данните по преписката на съдията по вписванията и със съдържанието на постановените актове, от които е видно, че посочените две удостоверения са представени пред съдията по вписванията и са обсъдени както в определението на съдията по вписванията, така и в определението на съда, с което то е потвърдено. С жалбата срещу отказа на съдията по вписванията е представено писмо от 10.06.2015г. Дирекция „Местни приходи и такси” - [община], което е обсъдено в определението на Пернишки окръжен съд, поради което не е налице твърдяното от жалбоподателя противоречие на обжалваното определение с практикатата на ВКС по поставените въпроси.
Частният жалбоподател поставя въпрос: ”дали е допустимо удостоверението за липса на непогасени данъчни задължения да бъде извършено в отделно официално удостоверение от един и същ орган на данъчната администрация при липса на реквизит в издадена данъчна оценка”, по който счита, че следва да се допусне касационно обжалване на основание чл.280, ал.1, т.3 ГПК поради липса на съдебна практика. Поставеният въпрос не е относим към решаващите мотиви на обжалваното определение, а именно, че както от данъчната оценка, представена пред съдията по вписванията, така и от представеното с частната жалба пред съда писмо от Дирекция „МПТ” към съответната община, се установя, че дарителката Н. В. не е декларирала притежаваните от нея 1/12 идеални части от процесния имот, съответно данъчните служби не са изчислявали дължими данъци и такси. А неизпълнението на изискванията на чл.264 ДОПК е основание за отказ за вписване, според приетото в т.6 на ТР №7 от 25.04.2013г. по тълк.д.№7/2012г. на ОСГТК на ВКС.
С оглед изложеното, не следва да бъде допуснато касационно обжалване на въззивното определение.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение
О П Р Е Д Е Л И:

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение №553 от 16.07.2015г. по ч.гр.д. №506/2015г. на Окръжен съд – Перник, с което е потвърдено определение №35 от 20.05.2015г., постановено от съдия по вписванията при Районен съд – Перник, с което е отказано вписване на нотариален акт за дарение за недвижими имоти със запазване на вещно право на ползване от 20.05.2015г., депозиран в Служба по вписванията – [населено място] с молба вх.рег.№2205/20.05.2015г.

Определението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов