КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 19 Мар 2024, 08:54

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Български съд не е компетентен да разгледа вещен иск за имот
Ново мнениеПубликувано на: 15 Сеп 2022, 15:03 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 461
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 27

С., 21.01.2012 г.


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание в състав:

Председател: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА
Членове: МАРГАРИТА СОКОЛОВА
ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА

като разгледа докладваното от съдия Генчева ч.гр.д.№603 по описа за 2011г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.274, ал.3, т.1 от ГПК.
С определение №871 от 27.09.11г. по ч.гр.д.№283/11г. на Русенския окръжен съд е потвърдено определението от 07.02.11г. по гр.д.№10063/10г. на Русенския районен съд, с което е оставено без уважение искането на ответника по чл.341, ал.2 от ГПК за включване в делбената маса на недвижим имот, представляващ апартамент в Република Гърция, [населено място], [улица].
Въззивният съд е приел, че съгласно чл.109 от ГПК, исковете за делба се предявяват по мястото, където се намира имотът и следователно Русенският районен съд не е местно компетентен да разгледа иск за делба на апартамент, който се намира в Република Гърция.
Частна жалба срещу това определение е подадена от ответника К. И. К.. Той поддържа, че въззивният съд не е съобразил правилата на КМЧП и по-специално – чл.79, ал.1 и ал.3, според който имуществените отношения между съпрузите се уреждат от правото, приложимо за личните им отношения, а в случая това е българското право, което е тяхно общо отечествено право, както и от чл.21, ал.1 и ал.2 от КМЧП, който урежда компетентността на съда при наличие на връзка между делата. В изложението към жалбата се поддържат основанията по чл.280, ал.1, т.1 и т.3 от ГПК по въпрос, уточнен от настоящия състав съобразно приетото в т.1 на ТР №1/19.02.10г. на ОСГТК на ВКС – компетентен ли е българският съд, сезиран с иск за делба на недвижим имот в неговия район, да разгледа и иск за делба на недвижим имот, който се намира на територията на Република Гърция. Жалбоподателят се позовава на практика на ВКС, която според него обосновава компетентността на Русенския районен съд, а освен това счита, че произнасянето на ВКС по поставения въпрос ще допринесе за точното прилагане на закона и за развитието на правото.
Ответникът в производството Т. П. К. оспорва жалбата. Счита, че българският съд не е компетентен да се произнесе по иска за делба на апартамента в Гърция и обосновава това свое становище с разпоредбите на чл.64, ал.1 и чл.65, ал.1 от КМЧП.
Върховният касационен съд в настоящия си състав приема, че е налице соченото основание по чл.280, ал.1, т.3 от ГПК за допускане на касационно обжалване. Поставеният въпрос е определящ за изхода на процесуалноправния спор по настоящото дело - дали българският съд е компетентен да се произнесе по иска за делба на апартамент в Република Гърция. По този въпрос няма съдебна практика, въпросът е значим и разглеждането му от ВКС ще допринесе за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Няма противоречива съдебна практика по този въпрос и това изключва основанието по чл.280, ал.1, т.2 от ГПК за допустимост на касационното обжалване. Представените от жалбоподателя определения №313 от 08.07.10г. по ч.гр.д.№211/10г. на ВКС, ІІ ГО и №368 от 04.11.08г. по ч.гр.д.№1794г. не засягат въпроса за компетентността на българския съд по дела с международен елемент, каквото е настоящото, затова са неотносими към поставения правен въпрос и не сочат на противоречива съдебна практика по него.
В чл.12, ал.1 от КЧМП е уредена изключителната компетентност на българския съд да се произнася по делата по чл.109 от ГПК, включително и делата за делба, отнасящи се за недвижими имоти, намиращи се на територията на Република България. Не е посочено обаче кой съд е компетентен да разгледа такива дела, когато се отнасят до имоти, намиращи се на територията на чужда държава. Затова следва да се издири приложимата правна норма, която урежда този въпрос. Доколкото и Република България, и Република Гърция са членове на Европейския съюз, те са обвързани от Регламент /ЕО/ №44/2001г. на Съвета от 22.12.2000г. относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела. Правният спор, по който е образувано гр.д.№10063/10г. на Русенския районен съд е граждански – за делба на недвижим имот, придобит по време на прекратения брак между страните по делото. Този спор не е изключен от обхвата на посочения Регламент. Изключението на чл.1, т.2, б.”а” е само по отношение на делата за имуществени права, произтичащи от брачни правоотношения – т.е. исковете по чл.21, ал.4 от СК, чл.24, ал.4 от СК, чл.29, ал.3 от СК, чл.30 от СК. Искът за делба на придобито по време на брака недвижимо имущество не е сред изброените и за него се отнасят правилата на Регламент /ЕО/ №44/2001г. Съгласно чл.22, т.1 от този Регламент, по дела, които имат за предмет вещни права върху недвижим имот, компетентни са съдилищата на държавата-членка, в която е разположен имотът. В чл.25 от същия Регламент е посочено, че когато съд на държава-членка е сезиран с иск, който основно засяга дело, по отношение на което съдилищата в друга държава-членка имат изключителна компетентност по силата на чл.22, той служебно прогласява, че не е компетентен. Съдебно решение, което противоречи на правилото на чл.22, т.1, не се признава от държавата-членка, чиито съдилища са били компетентни да разгледат спора – чл.35, т.1 от посочения Регламент. И на последно място – Регламентът се прилага пряко от държавите-членки, съгласно чл.76 от него.
От изложеното следва, че българският съд не е компетентен да се произнесе по иск за делба на недвижим имот, който се намира на територията на Република Гърция.
Като е отказал да приеме за разглеждане такъв иск, макар и по други съображения, които не се споделят от настоящия състав, районният съд е действал законосъобразно. Частната жалба срещу определението на въззивния съд, с което е потвърден този отказ, е неоснователна и следва да се остави без уважение.
За пълнота на изложението следва да се посочи, че разпоредбите на КМЧП, на които се е позовал жалбоподателят, не уреждат материята, засягаща поставения правен въпрос.
Водим от изложеното, Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение,


О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №871 от 27.09.11г. по ч.гр.д.№283/11г. на Русенския окръжен съд.
ОСТАВЯ В СИЛА определение №871 от 27.09.11г. по ч.гр.д.№283/11г. на Русенския окръжен съд.
Определението не подлежи на обжалване.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов