КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 26 Апр 2024, 10:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: препис-извлечение от съдебно-спогодителен протокол
Ново мнениеПубликувано на: 28 Юни 2023, 15:41 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 26 Апр 2010, 10:55
Мнения: 297
Съдебен акт
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1832

гр. София, 26.06.2023 г.


Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на четиринадесети юни две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТОЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
РОЗИНЕЛА ЯНЧЕВА

изслуша докладваното от съдията Пламен Стоев ч. гр. д. № 1188/2023 г. и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на М. Й. П., представляван от адв. Д. Г., срещу определение № 2754 от 02.03.2023 г. по в. ч. гр. д. № 13589/2022 г. на Софийския градски съд, което е оставена без уважение подадената от жалбоподателя частна жалба срещу определение № 1965 от 13.12.2022 г. на съдия по вписванията при Софийския районен съд за отказ от вписване на препис-извлечение от протокол от 12.03.1975 г. по гр. д. № 658/1975 г. на СРС.
В жалбата са изложени доводи за неправилност на въззивното определение, поради допуснати нарушения на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила – касационни основания по чл. 281, т. 3 ГПК.
Върховният касационен съд, състав на ІІ г. о., след преценка на данните и доводите по делото, приема следното:
Частната касационна жалба е процесуално допустима - подадена е от легитимирано лице, в преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.
За да постанови обжалваното определение, въззивният съд е приел, че с молба вх. № 94700/13.12.2022 г. от адв. Д. Г., пълномощник на М. Й. П., е отправено искане за вписване на препис-извлечение от съдебно-спогодителен протокол от 12.03.1975 г. по гр. д. № 658/1975 г. на Софийския районен съд, с нотариална заверка рег. № 13015 от 30.11.2022 г. на помощник нотариус А. С. при нотариус И. И. – Ж., рег. № 701 на НК. Изложени са съображения, че съгласно чл. 112 б. „г“, предл. 2 ЗС на вписване подлежат съдебно-разпределителните протоколи за делба на недвижими имоти, като правилото на чл. 8, ал. 3 ПВ предписва възможност за вписване и на извлечение от акта, но систематичното място на нормата навежда на извода, че се отнася за нотариален акт. Изрично е предвидена възможност за вписване и на препис-извлечение от искова молба (чл. 12, ал. 1 ПВ). Разпоредбата на чл. 115 ал. 1 ЗС определя ред за обявяване на съдебен акт, чието постановяване е предпоставено от вписване и на сезиращата молба чрез представен препис от решението. Съдебно-разпределителният протокол е равнозначен на съдебно решение, което налага и за нуждите на вписването да бъде третиран по идентичен начин. Тъй като не е налице изрично предвидена възможност за прилагане на извлечение от съдебен акт, прилагане по аналогия на правилото на чл. 8, ал. 3 ПВ е допустимо само при идентифициран друг значим интерес, който би бил несъвместим с огласяване на пълното съдържание на съдебния акт, като преценката на молителя не отговаря на тези критерии, поради което и не е достатъчна за да обоснове изключение от изискването за представянето му в цялост.
Наред с това съдът е приел, че дори нормата на чл. 8, ал. 3 ПВ на общо основание да се прилага и към съдебните актове, нотариусът не е овластен да прави извлечение. Съгласно чл. 591 ГПК нотариусът е компетентен да сравни представен му документ с първоизточника и е обвързан от заявеното искане за съдействие. Понеже на огласяване подлежи съдебен акт, единствено съдът е в състояние да осигури наложителното пълно съответствие между извлечената част от акта и обективираната воля. Поради това съдът е приел, че представеният документ не отговаря на изискуемата форма, за да бъде вписан. Също така е посочил, че представеното фотокопие от него затруднява разчитането му и лишава от възможността съдията по вписванията да изпълни задълженията си по чл. 42 ПВ, като в охранителното производство молителят дължи съдействие за изпълнение на тази публична функция като осигури четлив препис от подлежащия на вписване акт, както чрез прилагане на наличния у него оригинален документ, така и чрез избиране на друг подход за фотокопиране или чрез изготвяне на препис чрез дословното преписване на съдебния акт и удостоверена идентичност на съдържанието. По тези съображения отказът на съдията по вписванията е приет за правилен.
Преди да разгледа по същество частната касационна жалба, касационният съд следва да се произнесе по допустимостта на касационното обжалване съгласно чл. 274, ал. 3 ГПК, във вр. с чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК.
В изложението на основанията за допускане на касационно обжалване на въззивното определение жалбоподателите сочат, че въззивният съд се е произнесъл при условията на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК по следните въпроси: 1. „Какъв е характерът на издадения на основание чл. 569, т. 2 ГПК препис - извлечение от официален документ - съдебен акт и чия е компетентността за съставянето на такъв препис – извлечение“; 2. „Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички направени доводи на страните, които имат значение за решението по делото, в това число и в производствата по частни жалби“; 3. „Дали разпоредбата на чл. 8, ал. 3 ПВ е приложима само по отношение на нотариалните актове или касае преписи от други актове, които по разпореждане на закона подлежат на вписване, в това число и съдебни актове“; 4. „Чия е компетентността да се извърши препис - извлечение от съдебен акт, който да бъде представен за вписване“; и 5. „Допустимо ли е съгласно разпоредбите на ПВ вписването на препис от съдебен акт, подлежащ на вписване, или следва да бъде представен в цялост“. Поддържа се, че по първите два поставени въпроса въззивният съд се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, цитирана в изложението на касатора, а последните три въпроса са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Поддържа се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. 3 ГПК – очевидна неправилност на въззивното определение.
Допустимостта на касационно обжалване на въззивното определение е предпоставено от разрешаването на правен въпрос, който е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора и по отношение на който са осъществени допълнителни предпоставки от кръга на визираните в ал. 1 на чл. 280 ГПК, както и при вероятна нищожност, недопустимост или очевидна неправилност на въззивното решение /чл. 280, ал. 2 ГПК/.
Така предвидените в процесуалния закон изисквания за допускане на частната касационна жалба до разглеждане в случая не са налице.
Формулираният на първо място въпрос, за който се сочи основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, не е свързан с решаващите мотиви на въззивния съд за правилността на поставения отказ на съдията по вписванията. С т. 6 от ТР № 7/25.04.2013 г. на ОСГТК на ВКС е разяснено, че проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в ПВ съдържание. Проверката на съдържанието на акта е в две насоки: идентификация на страните (чл. 6, ал. 1, б. „а“ ПВ) и идентификация на имота (чл. 6, ал. 1, б. „в“ ПВ). В случая въззивният съд е посочил, че представеният заверен препис на съдебния акт затруднява разчитането му и лишава съдията по вписванията от възможността да изпълни задълженията си по чл. 42 ПВ относно идентификацията както на страните, така и на имота. При констатирани несъответствия, извършването на вписването следва да бъде отказано съгласно чл. 32а ПВ, тъй като нередовностите на акта не могат да се отстранят в рамките на производството по вписване.
Следва да се отбележи, че относима към втория въпрос практика всъщност не е посоченото от частния касатор определение № 353 от 27.06.2017 г. по ч. т. д. № 893/2017 г. на ВКС, II т. о., а ТР № 6 от 15.01.2019 г. по тълк. дело № 6/2017 г. на ОСГТК на ВКС, според което ограниченията относно обхвата на дейността на въззивния съд, предвидени в чл. 269, изр. второ ГПК, не се прилагат в производството по частна жалба. Доколкото въззивното определение е изцяло съобразено с тази практика, не е налице заявеното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.
Следващите два въпроса, повдигнати в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК – по отношение на какви актове е приложима разпоредбата на чл. 8, ал. 3 ПВ и кой е компетентният орган да състави заверен препис-извлечение от съдебен акт, който да бъде представен за вписване, с оглед посочените по-горе съображения на въззивния съд за постановяване на обжалваното определение сами по себе си нямат обуславящо изхода на спора значение и също не могат да предпоставят допустимостта на касационното обжалване.
Последният въпрос не е бил предмет на разглеждане в обжалваното определение и не е формирал решаващите изводи на въззивния съд, поради което и той не може да обуслови допустимостта на обжалването. Наред с това по този, както и по предходните два въпроса, по отношение на които касаторът се позовава на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, не са налице и визираните в т. 4 на ТР №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС допълнителни предпоставки.
Определението е валидно и допустимо. То не е и очевидно неправилно, тъй като от съдържанието на мотивите му не се разкрива с него да са нарушени императивни материалноправни норми или основополагащи правни принципи, да е приложена несъществуваща или отменена правна норма, да е приложена правна норма със смисъл, различен от действително вложения, да е налице отказ да се приложи процесуална правна норма, довел до процесуално нарушение, в резултат на което да е формиран погрешен правен извод или да е налице необоснованост на извод относно правното значение на факт в разрез с правилата за формалната логика, опита и научните правила.
По изложените съображения Върховният касационен съд, ІІ г. о.,
О П Р Е Д Е Л И:

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 2754 от 02.03.2023 г. по в. ч. гр. д. № 13589/2023 г. на Софийския градски съд.
О п р е д е л е н и е т о не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов