КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Мар 2024, 13:00

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 22 Юни 2016, 07:22 
дравейте.
Без да споменавам имена на градове, съдии и страни по актове, казусът е следния:
Мой клиент е страна по н.а. за замяна на имоти в четири съдебни района. Осем дни след изповядване на сделката, върху част от придобитите от "нас" имоти, се вписва възбрана от ЧСИ за задължения на другия заменител. Оказа се, че ЧСИ добросъвестно е направил справка в СлВп, и е установил, че длъжникът е собственик на имотите.
Вместо незабавно да изпрати незабавно екземпляри по другите райони, колежката съдия по вписванията е пращала цялата преписка последователно в различните райони, с мотив, че хартиените носители трябвало да имат нанесени данни от всички вписвания?! Така, в деня на вписване на възбраната, преписката още не е пристигнала в съответната служба.
Нали чл.10 ПВ дава приоритет на бързината. Нанасянето на данни по хартиените носители е второстепен въпрос. В разговор със съдията по вписванията тя заяви "Колега, всичките екземплляри трябва да са вписани във всички райони"?! Т.е за нея актът е хартиен екземпляр, а не материализираният в него договор.
Не ми се занимава с действия срещу колеги, но клиентът ми е бесен, и държи на това. Ще пусна жалба до Инспектората към МП, предстоят и дела, тези три възбранени ниви имат пазарна стойност 100-120 000 лева.
Моля, дайте мнения. Аз определено смятам, че процедурата по чл.10 ПВ, която не е никак сложна, в случая е нарушена, и именно заради това има настъпили вреди за клиента ми.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 22 Юни 2016, 12:48 
Не съм се замислял особено, но винаги е било така. Ако районите са повече /от два/, се изпращат район след район.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 22 Юни 2016, 12:52 
Веселба! Особено, ако замяната прикрива нещо друго!


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 22 Юни 2016, 13:17 
Offline
Адвокат
Адвокат

Регистриран на: 04 Сеп 2010, 17:49
Мнения: 16
Гост написа:
Веселба! Особено, ако замяната прикрива нещо друго!

Точно!


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 23 Юни 2016, 07:11 
Гост написа:
Не съм се замислял особено, но винаги е било така. Ако районите са повече /от два/, се изпращат район след район.


На какво основание? В чл.10 ПВ пише друго. Незабавно се разпращат екземпляри от акта по другите райони, а не се разкарва преписката от район на район. Цели се максимална бързина, а не събиране на печати от службите.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 23 Юни 2016, 09:12 
Дали пише друго? Бързина по пощата? МБ&Б им трябваше 2 седмици да стигнат до съседния район. След вписване тук, изпращам екземплярите /всичките/ в другия район.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 23 Юни 2016, 09:34 
[quote="Гост"]Дали пише друго?

(2) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г.) След като е направено надлежното вписване, екземплярите, които се отнасят за други райони, се изпращат ВЕДНАГА за вписване по местонахождението на имотите със съобщение, че са събрани дължимите такси.

В случая става дума за вписване в повече от два района. Важно е да се впише бързо актът, а не да се акцентира върху техническия канцеларски въпрос за печати и номера на различните вписвания по райони.


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Отговорност на СВ за нарушена процедура по чл.10 ПВ
Ново мнениеПубликувано на: 07 Юли 2016, 09:12 
Offline

Регистриран на: 28 Ное 2014, 14:35
Мнения: 20
Тази сутрин получих по пощата една такава замяна, сделката е изповядана на 17 юни във Варна, т.е. при нас, в Силистра, я вписваме 20 дни по-късно. Може всякакви вписвания да станат през това време, и някой да изгърми, казано на жаргон, и после да има основателни претенции.
Ако съм пръв по веригата, ще пратя по три екземпляра на другите колеги, а техническите подробности с печатите оставям на страните. За толкова години работа не съм чул един разумен юридически довод за това т.нар. последователно вписване в хипотезата на чл.10 ПВ.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов