КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 26 Апр 2024, 00:16

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: въпрос, свързан с учредяване право на строеж
Ново мнениеПубликувано на: 23 Ное 2010, 13:36 
Моля ви да ме посъветвате по въпрос,свързан с учредяване право на строеж.Има съществуващ урегулиран поземлен имот с площ от 630 кв.м.Бащата е собственик на 215 ид.части.В цялото дворно място има построени две къщи на калкан.Едната е на бащата ,другата е на сестрата на бащата.Има и един гараж,който е собственост на бащата.Бащата иска да прехвърли на сина си някаква част от земята ,заедно с гаража и съответно да учреди право на строеж на сина.Това ,за което искам да попитам знаещите и можещите/имам познати юристи,които са начинаещи и не могат да ме посъветват,затова се обръщам към вас:
-как да прецени бащата каква част- в смисъл какъв процент от собствената си земя може да прехвърли-около 100 кв.м. възможно ли е?
-има скица на имота-какви други документи са необходими за изготвянето на нотариален акт?
-прехвърлянето на земята възможно ли е да бъде извършено ,заедно с учредяването на правото на строеж?Необходимо е сестрата да декларира,че е съгласна да бъде извършена продажбата на земята?А при дарение не е необходимо,нали?При дарение на правото на строеж необходимо ли е участие на лелята??

-Земята на бащата му е прехвърлена от неговия баща с дарение-въпросните 215 ид.части.В последствие е извършена съдебна делба,в която се определя в дял на него тия 215 части и къщата-това означава ли, че това е реално разделение-и ако е така-как се отразява това разделение-с някакъв акт на общината ли?

Осъзнавам,че въпросите ми са хаотични и издават,че не съм наясно с много неща,за което моля за извинение...Виждам,че има много хора тук,които помагат, дано се намери кой да ми помогне и на мен!Благодаря предварително!


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: въпрос, свързан с учредяване право на строеж
Ново мнениеПубликувано на: 24 Ное 2010, 12:57 
Offline
Site Admin
Site Admin

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:19
Мнения: 470
Без да са прегледани документите Ви за собственост е трудно да се даде точния отговор. Баща Ви може да ви прехвърли сградата /гаража/ и колкото иска ид.ч. от земята, но не повече от колкото притежава. При продажба, следва да се спази процедурата по чл.33 от ЗС, т.е. първо да предложи на съсобственика. Ако станете и Вие съсобственик /за земята/ ще можете да строите, въз основа на нот. договор с останалите съсобственици. Ако не сте съсобственик, баща Ви не може еднолично да Ви учреди право на строеж, а трябва с лелята. Освен скицата следва да се представи акта за собственост на прехвърлителя, удостоверение за дан.оценка, декларация по чл.264 ДОПК и чл.33 ЗС + такси и данъци. Успех.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов