КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 25 Апр 2024, 05:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 14 Мар 2011, 21:30 
Offline
Адвокат
Адвокат
Аватар

Регистриран на: 06 Дек 2010, 19:43
Мнения: 17
Местоположение: Свищов
Колеги съобразно чл. 212. ЗЗД Този, който продава едно наследство изцяло, без да посочи неговите предмети, е длъжен да обезпечи само качеството си на наследник.

Пред мен стои договор за продажба на наследство ,в който е записано ,че лицето А като наследник на В починал еди кога си продава на лицето С 2/5 от наследството си права и задължения останали от наследодателя и В .

Според мен не може да се продава само идеална част от наследството , а цялото наследство ...и тоя догоовр е нищожен.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 15 Мар 2011, 12:25 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 18 Авг 2009, 09:06
Мнения: 398
проф. Марков написа:
ПРОДАЖБА НА НАСЛЕДСТВО
1. Понятие и характеристика.
Договор, с който наследникът прехвърля цялото или идеална част от придобито наследство (като съвкупност от права и задължения) срещу цена, която купувачът задължава да му плати.
Съществени елементи: наследството и цената.
1.1. Характеристика на договора - двустранен и възмезден, консенсуален, каузален, с прехвърлително действие (като продажбата).
Особености:
► формален - с нотариално заверени подписи (покрива всички предмети - и недвижими имоти, но не и ценни книжа, за които е необходимо предаване или джиро) и вписване за противопоставимост - чл. 212/3;
► алеаторен - не се знае какво е съдържанието на наследството.
1.2. Отграничения:
1) от обикновената продажба - по предмета, формата и др.;
2) от дарение на наследство - неуредено, но допустимо - по безвъзмездността, формата и др.
2. Сключване.
2.1. Предмет - наследство - съвкупността от имуществените права и задължения на починало лице, които преминават към други лица по реда на наследяването - по закон или завещание. Да е открито. Продажбата е акт на мълчаливо приемане - може и да не е прието още, достатъчно е да не е отказано.
Обхват на наследството (и на продажбата):
► имуществени права: ВП (без правото на ползване), ОП (без тези с оглед личността - напр. за гледане и издръжка право на наследяване, правата на интелектуална собственост, които преминават към наследниците;
► имуществени задължения (само наследимите). (Естествено, цената не се плаща заради тях, напротив - те са пасивът в наследството, който се приспада от актива при определяне на стойността му.) Ефектът е като при встъпване в дълг.
Продажба на наследство
Може да се изключват отделни права и задължения, но в граничен обем.
2.2. Страни:
► продавач - наследник (не може да се препродава). Не е длъжен да предложи на другите сънаследници да изкупят по реда на чл. 33 ЗС - ТР № 50/56;
► купувач - всяко ФЛ или ЮЛ. Често може да е сънаследник - така си уголемява дела или става единствен наследник.
3. Действие.
3.1. Задължения на продавача:
► да обезпечи качеството си на „наследник" (без да го прехвърля) - да не се с отказал от наследството. Последици: при делбата ще участват и двамата (арг. от чл. 75/2 ЗН); при увеличение на наследството (напр. поради отказ на друг наследник) новото имущество се придобива от наследника - ТР № 137а/55; купувачът няма правото да иска възлагане по чл. 288/2 ГПК - ТР № 20/55; купувачът, не може да иска възстановяване на запазената част, освен ако изрично му е прехвърлено и това право;
► Няма задължение да прехвърли конкретни права или да гарантира, че няма задължения в наследството. Няма нужда от акт на прехвърляне - правата и задълженията преминават по силата на договора. Не отговаря за съдебно отстранение или за недостатъци, (м. м. - диспозитнвно правило.);
► да предаде предметите и документите;
► да върне полученото от упражнени наследствени права - при продажба на отделни имущества или събиране на някое вземане от наследството (диспозитивно правило). Ако е имало сливане между наследник и наследодател, погасителният ефект отпада. С придобиването на наследството то се смесва с останалото имущество на-наследника, но разпореждането с него води до отделянето му.
3.2. Задължения на купувача:
► да плати цената;
► да възстанови платеното от продавача за задълженията и тежестите на наследството (диспозитивно правило).
33. Действие по отношение на трети лица:
► за Дл. на наследството - купувачът е новият им Кр.;

На мен не ми се вързва продажба на ид.ч. от наследство по реда на 212 ЗЗД, но щом професора казва, че може значи може.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 15 Мар 2011, 13:31 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
Продажба на наследство
Цитат:
Правен режим:

чл. 212 - 213 ЗЗД.
Определение и правна характеристика

Продажбата на наследство е договор, с който наследникът-продавач прехвърля на купувача съвкупността от правата и задълженията, които е наследил срещу определена цена.

Този договор е:

- двустранен;

- възмезден;

- формален (за разлика от продажбата);

- престационен;

- алеаторен (съществува неяснота относно обема на престацията на продавача) - възможно е да има права и задължения, които да не са известни на страните.

Елементи на договора

1. Съгласие.

2. Специални изисквания за форма на действителност на договора: писмена форма с нотариална заверка на подписите е форма за действителност. Ако в наследството има недвижими имоти с продажбата на наследството се предава и нотариалния акт за него. Но в този случай, за да може договорът да бъде противопоставен на третите лица, продажбата трябва да бъде вписана. Договорът има действие от момента, от който е спазена писмената форма с нотариална заверка на подписите. Тази форма обаче се отнася само до продажбата на наследство, но не и до другите договори, които имат за предмет наследство, тя не се отнася напр. до дарението на наследство: ако се подарява едно наследство и в него има недвижим имот, трябва да се спази нотариалната форма.

Предмет на договора

Съвкупността от всички права и задължения, които са съставлявали партимониума на наследодателя. Правилото, което определя предмета на този договор обаче е диспозитивно и страните могат да изключат някои имоти от наследството, стига да не се измени същността на договора (напр. от едно наследство, в което има 5 вещи се изключат 3 от тях - се превръща в продажба на определени вещи).

За да може да се сключи този договор, наследството трябва да бъде открито, в противен случай договорът е нищожен по силата на чл.226/2 ЗЗД.

Продавачът трябва да е наследник.

Този договор не изисква съгласие на кредиторите, защото се отнася до съвкупност на права и задължения. Когато има задължения, би трябвало, тъй като е налице встъпване в дълг, по общите правила на чл.101 ЗЗД да се иска съгласие на кредиторите, за да може договорът да има сила спрямо тях. Такова съгласие в случая обаче не е необходимо - договорът поражда действие и без него.

Не е решен легално проблемът с уведомяването на длъжниците на наследодателя. Вероятно те би трябвало да бъдат уведомени, за да породи договорът действие за тях.
Изисквания за продавача (какво той гарантира пред купувача)

1. Продавачът гарантира пред купувача само качеството си на наследник, т.е. той поначало отговаря само за това, че е наследник. По начало той не отговаря за това, дали даденият имот се съдържа в наследството, но това може да се уговори. Ако нищо не е уговорено, продавачът отговаря само, ако не е наследник. Но може да се уговори, че даден имот ще бъде част от онова, което се прехвърля.

Възможно ли е продавачът да се освободи от тази отговорност и да не гарантира пред купувача за качеството си на наследник, а да гарантира само фактът на откритото наследство. Отговорът като че ли е положителен, но в такъв случай по аналогия от правилата за продажба, съдебно отстранение и за цесия би следвало той да бъде длъжен да върне онова, което е получил по този договор дори и да е гарантирал качеството си на наследник.
Действие на договора

1. Действие на договора между страните (наследникът-продавач и третото лице-купувач):

1.1. прехвърля цялото наследство като съвкупност от права и задължения;

1.2. всички плодове и доходите от наследството принадлежат на купувача от деня на сключването на договора. Възможно е обаче преди да се сключи договора продавачът, наследникът да е събрал някакво вземане или да е отчуждил някакви предмети. В такъв случай по силата на правилото на чл. 213 ЗЗД той е длъжен да върне на купувача полученото, тъй като по начало, ако не е уговорено друго продавачът дължи наследството в онова състояние, в което то е било към момента на неговото откриване и за това, ако той се е разпоредил с някакви вещи или вземания, трябва да даде на купувача това, което е получил вместо тях. Възможно е наследникът-продавач да е изпълнил някакви задължения на наследството, в такъв случай купувачът е длъжен да го обезщети за тези задължения. Съществува неяснота относно безвъзмездните разпореждания с обекти на наследството. Този въпрос не е уреден легално - отговаря ли продавача, ако безвъзмездно се е разпоредил с някакви вещи, включени в наследството. Би трябвало неговата отговорност да се уреди по правилата на дарението (Калайджиев: би трябвало да отговаря съгласно правилата за безвъзмездните разпореждания).

1.3. купувачът на наследството не става наследник, което е едно лично и неотчуждимо качество - т.е. всички особени права, които са свързани с качеството "наследник" не мога да се прехвърлят с този договор: напр. правото върху уголемяване на дела има не купувачът, а продавачът на наследството, когато някой от наследниците се откаже от наследството; освен това според практиката на ВС купувачът не може да участва в делбата на наследството и той няма право на изкупуване, съгл. 288/2 ГПК: продавачът на обекта, наследникът е титуляр на правото на изкупуване и затова купувачът на свой ред не може да прехвърля наследството като съвкупност от права и задължения, а само отделните вещи, които са включени в него;

1.4. според трайната практика на ВС правилото на чл.33 ЗС (който е едно изключително правило) не се прилага за продажба на наследство, а само за продажба.

2. Действие на договора спрямо третите лица.
Тъй като кредиторите на наследството не са страна по този договор те не могат да бъдат ощетени от сключването му. Затова се смята (РВС), че продажбата на наследство конституира купувачът на наследството като един солидарен длъжник на продавача на наследството, но не се стига до заместване в дълг. Тъй като длъжниците на наследството са също трети лица те трябва да бъдат уведомени за договора, за да породи той действие за тях по общите правила.

Виждам разлика само в ид.ч. :roll:


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 18 Мар 2011, 20:14 
Offline
Адвокат
Адвокат

Регистриран на: 04 Сеп 2010, 17:49
Мнения: 16
Аз пък си отстоявам мнението, че продажбата на ид.части от наследството по реда на чл.212 ЗЗД е недопустима.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 23 Мар 2011, 18:21 
Offline
Адвокат
Адвокат
Аватар

Регистриран на: 06 Дек 2010, 19:43
Мнения: 17
Местоположение: Свищов
Разговарях и с нотариуса и тя смята ,че такава продажба е недопустима и няма да изповяда такова чудо.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 23 Мар 2011, 21:14 
Offline
Адвокат
Адвокат

Регистриран на: 04 Сеп 2010, 17:49
Мнения: 16
:D


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: продажба на наследство
Ново мнениеПубликувано на: 07 Мар 2012, 15:47 
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2012, 15:44
Мнения: 1
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 50 ОТ 01.06.1956 Г. ПО ГР. Д. № 3/1956 Г., ОСГК НА ВС


Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по граждански дела 1953-1994, стр. 145, пор. № 46

ЧЛЕН 33 ОТ ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА НЯМА ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ ПРОДАЖБА НА НАСЛЕДСТВО, В КОЕТО ИМА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ТОГАВА, КОГАТО НАСЛЕДСТВОТО СЕ СЪСТОИ САМО ОТ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ.
Чл. 33 ЗС
Чл. 212 ЗЗД


Министърът на правосъдието е поискал на основание чл. 17 ЗСУ Върховният съд, ОСГК, да издаде тълкувателно решение по въпроса следва ли да се спазват изискванията на чл. 33 ЗС при продажба на трето лице на наследство, без да са определени неговите предмети, като наследникът, който продава своите права от наследство, предложи на другите сънаследници да ги купят при същите условия, при които се е споразумял с третото лице, както и по въпроса какво ще бъде разрешението на същия случай, ако наследството се състои само от недвижими имоти.
Върховният съд, ОСГК, за да се произнесе, взе предвид:
Правото на собственост съгласно чл. 30 ЗС може да принадлежи на две или на повече юридически или физически лица. В такъв случай всеки съсобственик участва в ползите и тежестите на общата вещ, управлението на която се извършва по решение на болшинството от съсобствениците - чл. 30 и 32 ЗС. Когато се касае до съсобственост върху недвижими имоти, за да бъде ограничен броят на съсобствениците и промяната им, чл. 33 ЗС установява задължение за всеки съсобственик, който продава своята част на трето лице, да представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят частта му при същите условия, както и да декларира писмено, че те не са приели предложението. Неспазването на това задължение с подаване на неистинска декларация или пък с извършване на продажбата при привидни условия дава основание за останалите съсобственици в определен срок да изкупят продадената част от съсобствения недвижим имот при действително уговорените условия. Тези разпоредби на чл. 33 ЗС имат ограничителен характер, защото стесняват кръга на купувачите при продажба на част от съсобствен имот. Това налага ограничителното прилагане на същите разпоредби на закона само относно случаите, за които се отнасят, и за това те следва да се приложат само относно продажбата на част от съсобствен недвижим имот. Същите ограничения обаче не могат да се приложат при продажба на част от съсобствена движима вещ. По същите съображения разпоредбите на чл. 33 ЗС не могат да се приложат и към продажба на наследство. Относно продажбата на наследство важат правилата на чл. 212 ЗЗД, според които продажбата трябва да бъде извършена писмено със заверени нотариално подписи на договарящите. Така извършената продажба на наследство е действителна, независимо от това дали в наследството има недвижими имоти. Само за да може да бъде противопоставена същата на трети лица, законът изисква договорът да бъде вписан. Неспазването на това изискване обаче не е от значение за действителността на продажбата между договарящите. Установеният сравнително много по-лек режим за извършване продажба на наследство в сравнение с този по чл. 118 ЗЗД следва да се обясни с особения характер на наследство. Същото се образува от съвкупността на правата и задълженията на наследодателя, преминали след смъртта му в полза на неговите наследници, без всякога в момента на продажбата тези права и задължения да са напълно известни и установени. При продажба на част от съсобствен недвижим имот такова облекчение не се предвижда, тъй като имотът, намиращ се в съсобственост, е известен и неговата продажба следва да стане при спазване формата, изисквана от чл. 18 ЗЗД. Щом като продажбата на наследството се урежда със специални норми и в тях не се съдържат ограничения като тези в чл. 33 ЗС, тези ограничения не могат да бъдат приложени и при извършване на такива продажби. Ограниченията на чл. 33 ЗС не могат да намерят приложения в случай на продажба на наследство и поради това, че в същото не се определят предметите му и може да има в него освен недвижими имоти, още и движими, за които, както се изтъкна, ограниченията на чл. 33 ЗС не се отнасят. А не може да се извърши разделяне на продажбата, като се допуска изкупване само на недвижимия имот от наследството.
Член 33 ЗС няма да намери приложение и при продажба на наследство, което се състои само от недвижими имоти, както поради ограничителното приложение на тази разпоредба относно продажба на част от съсобствен недвижим имот, така и поради обстоятелството, че когато се продава наследство, без да се определят предметите му, не може да се приеме, че то се състои само от недвижими имоти. И в този случай законът третира наследството като съвкупност от права и задължения и затова установява сравнително лек режим за продажбата му.
На основание изтъкнатите съображения следва да се приеме, че чл. 33 от Закона за собствеността няма приложение при продажба на наследство, в което има недвижими имоти. ;)


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов