КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 29 Мар 2024, 15:37

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: сервитут по чл.64а от ЗЕ с нотраиален акт
Ново мнениеПубликувано на: 03 Юни 2015, 14:08 
Offline
Модератор
Модератор
Аватар

Регистриран на: 26 Апр 2010, 10:55
Мнения: 297
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Гр. София, 08.08.2014г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗЛАТИНА РУБИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: АНЖЕЛИНА ХРИСТОВА

МИЛЕНА ТОМОВА

Като разгледа докладваното от съдия Рубиева ч.гр.д.№ 6754 по описа за 2013г. и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 -279 от ГПК във връзка с чл.577, ал.1 от ГПК.
„Ч.Р.Б.” АД обжалва определението от 10.04.2013г., с което съдията по вписванията при СРС Н.Н. е отказала да разпореди вписването на нотариален акт за учредяване на специални сервитути по чл.64, ал.2 от Закона за енергетиката - акт № 21, том ІІІ, рег. № 5829, дело № 336 на нотариус с рег. № 622 на Нотариалната камара. Жалбоподателят твърди, че определението противоречи на закона и утвърдената практика на ВКС, тъй като се касае за нотариален акт, учредяващ ограничено вещно право-сервитут, поради което подлежи на вписване. Моли настоящата инстанция да отмени обжалваното определение и да разпореди вписване на нотариалния акт.

Съдът, като взе предвид становището на частния жалбоподател и събраните по делото доказателства, при спазване разпоредбата на чл.235, ал.2 от ГПК, намира следното:

Частната жалба е подадена в срок срещу подлежащо на обжалване определение, съгласно чл.577, ал.1 от ГПК, поради което е допустима, а разгледана по същество е основателна.

За да постанови обжалвания отказ, съдията по вписванията е приел, че съдържанието на нотариалния акт не отговаря на изискванията на чл.112, ал.1, б. „а” от ЗС и на чл.6, ал.1, б. „в” от Правилника за вписванията. Счел е, че сервитутът по чл.64, ал. 1 от Закона за енергетиката възниква ех lege при влязъл в сила подробен устройствен план и изплащане на еднократно обезщетение на собственика на имота, върху който сервитутът е възникнал, а не от правна сделка, отразена в нотариален акт. Дори да се допусне, че собственикът на обременявания имот може да се откаже от получаваното обезщетение, сервитутът може да се учреди само за размери, разположение и режим на упражняване, съответстващи на предвидените в плана и Наредба № 16 от 9.6.2004 г. Позовал се е на предвиденото в изречение второ на ал.1 на чл.64 от Закона за енергетиката изискване преди вписването да се нанесе сервитутът в специализирана кадастрална карта, което в случая не е изпълнено. Според съдията по вписванията тази поредност е императивна и не може да бъде заобикаляна. Посочил е също липсата на конкретно описание на правото на преминаване на хора и техника в полза на енергийното предприятие и на приложена данъчна оценка на право на ползване само на 310 кв.м. земя, а не за целия обременяван недвижим имот, каквото е изискването на чл.264 от ДОПК.

Според настоящия съдебен състав доводите на съдията по вписванията са несъстоятелни. С нотариалния акт, чието вписване е отказано, собственикът на урегулиран поземлен имот се е съгласил да бъде учредено в полза на електроснабдителното предприятие право на прокарване на електропроводи и ограничаване в ползването на прилежащия поземлен имот в частта, където се намират тези електропроводи, както и право на преминаване на хора и техника с цел изграждане и експлоатацията на електросъоръжението. Касае се за сервитут по смисъла на чл.64, ал.2 от Закона за енергетиката, който според ал.4 на същия член възниква, когато има влязъл в сила подробен устройствен план, с който се определя местоположението на съответните имоти, и е изплатено еднократно обезщетение на собственика на имота, върху който е възникнал сервитутът. Ето защо сервитутът не се създава по силата на закона, а е необходимо заплащане на обезщетение на собственика на служещия имот. Този извод се потвърждава и от новата разпоредба на чл.64а /ДВ, бр.54 от 2012 г., в сила от 17.7.2012 г./, която предвижда вписване на сервитута по молба на титуляра, но след представяне на документ за изплатено или депозирано в търговска банка обезщетение на собствениците на служещ имот. Следователно за учредяване на сервитута е необходимо заплащане на обезщетение, което може да се замени от съгласие на собственика на служещия имот в съответствие с принципа за свободата на договаряне. Такова съгласие се съдържа в нотариалния акт, поради което този акт учредява вещно право и подлежи на вписване съгласно чл.112, б. „а” от Закона за собствеността.

На следващо място, неоснователен е доводът на съдията по вписванията, че в представения нотариален акт липсва описание на учредявания сервитут. В нотариалния акт и приложените към него скици ясно е посочено мястото на съоръжението, поради което правото на преминаване на хора и техника е достатъчно конкретизирано и не е допуснато нарушение на чл.6, ал.1, б. „в” от Правилника за вписванията.

Съгласно ал.9 и ал.7 на чл.64 от ЗЕ размерът и режимът на сервитута се определят от съответните наредби. След като съдържанието на сервитута е законодателно формулирано, повелителните правила на наредбите биха заместили евентуално противоречащите им уговорки в нотариалния акт в съответствие с чл.26, ал.4 от ЗЗД. Ето защо, дори да е констатирал такова противоречие, въпреки че за такава констатация му липсват нужните специални технически познания, съдията по вписванията няма право да откаже вписването на нотариалния акт.

Правилно е също определянето на държавната такса да се извърши само въз основа на данъчна оценка за площта от 310 кв.м., която се засяга от сервитута, а не за цялата площ на поземления имот.

По тези съображения настоящата инстанция приема, че обжалваното определение е незаконосъобразно, поради което трябва да бъде отменено и преписката да бъде върната с указание за вписване на нотариалния акт.

Воден от горното,
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯ определението от 10.04.2013г., с което съдията по вписванията при СРС Н.Н. е отказала да разпореди вписването на нотариален акт за учредяване на специални сервитути по чл.64, ал.2 от Закона за енергетиката-акт № 21, том ІІІ, рег. № 5829, дело № 336 на нотариус с рег. № 622 на Нотариалната камара И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:
ДА СЕ ВПИШЕ нотариален акт от 10.04.2013, № 21, том ІІІ, рег. № 5829, дело № 336 на нотариус М. Г. с рег. № 622 на Нотариалната камара за учредяване на специални сервитути по чл.64, ал.2 от Закона за енергетиката.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов