О П Р Е Д Е Л Е Н И Е гр. София, 29.04.2011 г.
СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, трети въззивен състав в закрито съдебно заседание на двадесет и девети април през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е. Д. ЧЛЕНОВЕ: Д. К. П. Г. като разгледа докладваното от съдията К. ч. гр. д. № 199/2011г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 577, вр. чл. 278 ГПК. Образувано е по частна жалба на Е. И.С., чрез пълномощника му адв.Б., срещу определение от 24.02.2011г. на съдия по вписванията при РС-Е. за отказ за вписване на решение № 04-1/15.08.2000г. на ОСЗГ – гр.Е. В жалбата се поддържат доводи за незаконосъобразност на обжалвания акт, като се иска отмяната му. Частната жалба е подадена в срока по чл. 577, ал. 1, вр. чл. 275, ал. 1 ГПК, поради което е процесуално допустима. Съдът като прецени данните по делото прие следното: Производството е образувано по искане на Е. С. за вписване на решение № 04-1 от 15.08.2000г. на ОСЗГ – гр.Е. за възстановяване на правото на собственост върху отнети гори и земи от горския фонд на наследниците на Ст. П. С. в землището на с.Л., общ. Е.. Към решението е било приложено удостоверение за наследници 5 от 14.05.2009г. на кметство с.Л. на наследниците на С.П. С., в което за част от наследниците е посочен ЕГН, а за останалата част – датата и годината на раждането им, без да се посочва мястото на раждането. С определение от 24.02.2011г. съдията по вписванията при РС-Е. е отказал да впише цитираното решение, тъй като актът не отговаря на чл. 6, ал. 1, б.”а” от Правилника за вписванията – липсва посочен ЕГН на всички съсобственици. При горните факти съдът прие следното от правна страна: Частната жалба е неоснователна. Съгласно разпоредбата на чл.6, ал.1, б.„а” от Правилника за вписванията, подлежащите на вписване актове трябва да съдържат единния граждански номер на страните, а когато няма такъв – мястото и датата на раждане. В случая за вписване е било представено решение на органа по земеделска реституция за възстановяване на собствеността на наследниците на С.П.С. върху гори и земи от горския фонд в землището на с. Л., общ. Е. и в приложеното към него удостоверение за наследници на С.С. е липсвало отразяване на ЕГН на всички от наследниците. За лицата без отразено ЕГН са били посочени дата и годината на раждане, но липсват данни за мястото им на раждане. Следва да се приеме, че не са били спазени изискванията по горецитираната разпоредба от Правилника за вписванията, тъй като подлежащият на вписване акт и приложеното към него удостоверение за наследници не са съдържали ЕГН на всички субекти на земеделска реституция. С оглед липсата на данни, че някой от носителите на възстановеното право не е имал въобще ЕГН, без значение е дали документите са визирали мястото и датата им на раждане. Независимо от горното и с оглед доводите на частния жалбоподател трябва да се посочи, че досежно лицата без отразено ЕГН, по отношение на които е посочена дата на раждане, липсват данни за месторождението им. За такова не може да се приеме населеното място, посочено като постоянен адрес на лицата, тъй като месторождение и адрес на лицето не винаги съвпадат. По всички изложени съображения обжалваният отказ за вписване като законосъобразен следва да бъде потвърден. Воден от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПОТВЪРЖДАВА определение от 24.02.2011 г. на съдията по вписванията в Службата по вписванията при Районен съд – гр. Е., с което по заявление вх. 1/24.02.2011 г. на Е. И. С. е постановен отказ да бъде вписано решение № 04-1/15.08.2000 г. на Общинска служба по земеделие и гори – гр. Е.. Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.
|