КЛУБ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА

Този форум е част от нашия стремеж за професионализъм в работата и максимална прозрачност
Дата и час: 28 Юли 2021, 13:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: подновяване вписване преди изтичане на 10г.
Ново мнениеПубликувано на: 26 Окт 2009, 12:38 
Здравейте,
Аз имам "практическo" питане относно подновяването на вписване на договорна ипотека преди изтичане на 10 годишния срок. Подновяването на вписване на договорна ипотека на основание чл. 172 от ЗЗД става със заявление (или с молба) подписана единствено от кредитора, а необходимия препис като приложение към нея е именно от Нотариалния акт за учредяване на договорната ипотека нали? И последно - как се изчислява таксата по Тарифата за нотариуса и за Агенция по вписванията. За заличаване е ясно, а за подновяване?


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: подновяване вписване преди изтичане на 10г.
Ново мнениеПубликувано на: 27 Окт 2009, 12:34 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
Цитат:
Чл. 18. (1) Подновяване на вписването на договорна или на законна ипотека (чл. 172 ЗЗД ) става по молба на кредитора, подадена в два еднакви екземпляра, придружена от договора за ипотека, съответно от молбата за учредяване на законната ипотека, или от записката за вписването на ипотеката, ако вписването е било извършено чрез записка.
(2) Молбата трябва да съдържа и данните на първоначалното вписване. Ако собственикът на ипотекирания имот е умрял, трябва да се посочат и наследниците му. Може да се иска подновяване на вписването и за сума по-малка от онази, за която е направено първоначалното вписване.
(3) Подновяването се извършва чрез подреждане в съответната ипотечна книга на единия екземпляр от молбата, по реда, установен за първоначалното вписване (чл. чл. 15 и 16).

Текста на Правилника за вписванията ми се струва пределно ясен.
Под данни за първоначалното вписване трябва да се разбират тия данни които са в карето горе в дясно на ипотечния акт
Таксите са въз основа на материалния интерес - при нотариуса по т. 8 от тяхната тарифа, за вписване по т. 3 от тарифата на агенцията по вписванията, но не помлко от 10 лв.


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: подновяване вписване преди изтичане на 10г.
Ново мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 09:40 
Благодаря ти! Но ми възникна още един въпрос в чийто отговор съм почти сигурна - в молбата от кредитора се описва имота, по отношение на който се иска подновяване вписването, но за местата където има вече влязла в сила кадастрална карта (а към първоначалното висване на ипотеката не е имало) би трябвало да се опише и приложи и актуална скица (респ. схема) от СГКК, нали? Понеже съгласно чл.6 от ПВ във вр. с чл.60 от ЗКИР това е изискване към всички подлежащи на вписване актове.
Спорна работа!


Докладвай
Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: подновяване вписване преди изтичане на 10г.
Ново мнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010, 09:45 
Offline
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2009, 19:05
Мнения: 76
Цитат:
за местата където има вече влязла в сила кадастрална карта (а към първоначалното висване на ипотеката не е имало) би трябвало да се опише и приложи и актуална скица

Точно така, а и по новата програма на службите щом има кадастрална карта имотът вече има идентификатор и стратото описание се редактира и т.н. ....


Докладвай
Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие можете да пускате нови теми
Вие можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов